Několik tipů, jak nenaletět při koupi domácích rostlin v obchodě

Květiny nejsou jen ozdobou interiéru, ale čistí vzduch od toxinů a zlepšují vlhkost prostor. V minulosti byly květiny dostupné pouze v květinářství nebo zahradnictví, dnes je ale možné sehnat je také v supermarketech. I když si koupíte novou a svěží rostlinu, může se stát, že doma brzy uhyne.

Před prodejem nebývají řádně ošetřeny

Jak tedy zjistit, která rostlina je vhodná ke koupi? Jestliže chcete koupit rostlinu v supermarketu, zkontrolujte její listy. Měla by mít pevné, zdravé a zelené listy. Květinu se zvlněnými listy nekupujte. I po přesazení do nové půdy se totiž nemusí vzpamatovat. Někdy může být přímo v substrátu přítomna plíseň.

Doporučený článek:  Některé impozantní rostliny by rozhodně v interiéru chybět neměly, stanou se srdcem domova

Dávejte si pozor také na zabarvení listů. Jestli jsou vybledlé, květině se nedaří dobře a má nedostatek chlorofylu. V tomto případě stačí aplikovat hnojivo, aby nové listy byly zelené. Vyvarujte se také hnědé nebo bílé barvě listů. Může to být příznak plísňového onemocnění a toho se budete těžko zbavovat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Rostlinu zkontrolujte, jestli na ní nejsou škůdci a paraziti

Rostliny, které se prodávají v běžných obchodech, mohou být často napadeny různými škůdci. Ty se doma mohou rychle šířit na ostatní rostliny. Jestli uvidíte na jediné rostlině škůdce, nekupujte ji. Je možné, že jsou napadené i další květiny v jejím okolí. 

Doporučený článek:  Vánoční hvězda zdobí naše domovy nejen o adventu. Má ráda světlo, průvan nesnese

Jestli rostliny dobře poznáte, můžete si je koupit bez údajů na obale. Jestli vás ale zajímá květina, která je vám neznámá, měla by mít na květináči nálepku s českým i latinským názvem. Informace by měla obsahovat také základy pěstování dané rostliny. Někdy ale může stačit název rostliny, protože si všechny informace můžete snadno najít na internetu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Rostliny, které se prodávají v obchodech, mají nejčastěji substrát, který je určený pro masovou kultivaci. Příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů, a tím k jejich smrti. Doma rostlinu vždy přesaďte, i když se vám bude jevit úplně zdravá. Jestli máte podezření, že je v půdě houba nebo plíseň, odstraňte celý substrát a kořeny postříkejte fungicidem. Poté rostlinu dejte do nového květináče a se zaléváním počkejte několik dní. 

Doporučený článek:  Pokojovky během zimy výrazně trpí, špatné klima ohrožuje nejen je, ale i člověka

Podobné články: