Nechat plevel na podzim ladem se vymstí. Čisté záhony budou připravené na další sezónu

Konečně se nemusí plít? Chyba lávky, s podzimem likvidace plevele rozhodně nekončí. Tato činnost je spolu se sběrem posledních druhů ovoce a zeleniny naprosto klíčová pro zahradnické úspěchy v příští sezóně. Sychravé počasí je ve znamení poslední seče trávníku a hrabání listí, ale nesmí se zapomenout během závěrečného venkovního úklidu ani na býlí. Jak efektivně a snadno pomocí domácích prostředků zlikvidovat plevelné rostliny předtím, než se zahrada ponoří do tichého zimního spánku?

Na plevel se nesmí zapomenout

Plevel roste pořád. Stačí pár stupínků nad nulou a už jsou ho plné záhony, s podzimem navíc boj s nežádoucími rostlinami nekončí. Odstranit plevel je ale před zimou naprosto bezpodmínečně nutné, aby byla zahrada připravená na klidový režim a na jaře mohla opět bujně růst. Kromě mechanického pletí, které je náročné, je možné sáhnout po různých přípravcích. Vhodnější jsou domácí, které jsou zcela ekologické a neobsahují agresivní chemické látky jako kupované.

Doporučený článek:  Bílení kmenů pomůže ovocným stromům přečkat mrazy bez úhony
Zdroj obrázku: Freepik

Odstranění organického odpadu

Padá listí a na zahradě se objevují ulámané větvičky větrem, zbytky trávy a dalších organických zbytků. Před zimou se musí nehledě na únavu po celoročním úsilí půda a záhony uklidit. Nejde jen o estetickou stránku, ale též praktickou, protože na jaře je možné začít hned se sázením, nadto nedojde ke zbytečnému rozšíření plevelných rostlin po celé zahradě, protože se omezí šíření semen. Plevel navíc patří mezi extrémně invazivní rostliny s rozsáhlými kořenovými systémy, proto je jeho odstranění rozhodně namístě.

Doporučený článek:  Z obyčejné kopřivy si sami doma snadno připravíme tinkturu

Domácí prostředky na odstranění býlí

Namísto kopáčku a hrabiček je možné použít též přírodní herbicidy, které neovlivňují okolní prostředí. Levný a efektivní je postřik s příměsí octa, kdy se roztok míchá s vodou v poměru 1 : 2. Lze přidat i pár kapek mycího prostředku na nádobí. Aplikuje se pomocí rozprašovače na konkrétní exempláře. Taktéž je možné použít roztok s příměsí alkoholu. Na přípravu je potřeba:

  • 500 ml studené vody,
  • 30 ml alkoholu (případně lihu),
  • pár kapek mycího prostředku.
Doporučený článek:  Celá úroda rajčat může přijít vniveč. Před chorobami a škůdci zeleninu ochrání přírodní postřik

Vše se smíchá a nanáší pomocí rozprašovače, ideálně ve slunečné dny. Býlí je možné rovněž posypat jedlou sodou nebo vysypat místa, kde původně plevel rostl, aby nevyklíčil opětovně.

Zdroj: https://eu.heraldmailmedia.com/story/news/2019/08/26/fall-is-best-the-time-to-control-lawn-and-garden-weeds/116432836/

Podobné články: