Bílení kmenů pomůže ovocným stromům přečkat mrazy bez úhony

Opatření stromů vápnem je klasická technika, která se používá pro přípravu stromů na zimu. Možná tento postup neznáte, ale zajistí vám zdraví ovocných stromů na další sezónu. V zimě stromy trápí sníh a mráz. Díky nátěru z vápna můžete kmeny stromů efektivně ochránit. Proč byste tento postup měli na podzim provádět a jak na to?

Důvody, proč bílit ovocné stromy

Na první pohled je to trochu netradiční, ale bílé kmeny stromů mají dobrý důvod. Každý správný pěstitel ovocných stromů ví, že tento postup přináší do zahrady hned několik skvělých funkcí. V první řadě budou stromy vypadat během zimy krásně na zahradě, ale vápno má hlavně ochrannou funkci. Do bělicího roztoku se navíc přidávají fungicidy, které chrání stromy před houbovými chorobami.

Doporučený článek:  Oblíbený medvědí česnek rozeznáme od jiných rostlin podle typických znaků
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy a jak nabílit stromy?

Bílení stromů byste měli provést hned dvakrát za sezónu. V první řadě brzy na jaře a podruhé na konci podzimu. Pamatujte, že to musíte udělat před prvními mrazy, aby měl nátěr správný efekt. Na jaře je nátěr zcela preventivní, ale na podzim ho jednoduše musíte udělat, aby ovocné stromy byly chráněné před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Na jaře je nátěr důležitý, protože slunce může zahřát mladé a náchylné kmeny až na 20 stupňů, což je může spálit. Na druhou stranu v zimě je vápno důležité proti námraze. Jeden den napadne sníh, druhý den začne tát, dostane se do kůry a tam mrzne. To je pro strom velmi nebezpečné, protože to může poškodit nejen kůru, ale celý kmen stromu.

Doporučený článek:  Koření vylepší každé jídlo, skvělé využití ale najde i mimo kuchyni. Tyto tipy usnadní život

Nástroje, bez kterých se neobejdete

Co budete potřebovat pro bílý nátěr na ovocné stromy? Zapomenout nesmíte na váleček nebo štětec a směs na bílení. Ta by se měla skládat z hydratovaného vápna (2,5 kg), PVA lepidla (0,2 kg) a síranu měďnatého (0,2 kg). Vše důkladně promíchejte a natřete na ovocné stromy. Vrstva vápna musí být silná a rovnoměrná. Díky tomu budou stromy dokonale chráněné před zimou a mrazem.

Zdroj: https://orchardpeople.com/how-to-prepare-fruit-trees-for-winter/

Podobné články: