Z obyčejné kopřivy si sami doma snadno připravíme tinkturu

Kopřiva je považovaná za vytrvalý plevel, přesto se hojně používá v kosmetice a farmacii. Oblíbená je ve formě sušených listů, čajů, oplachů na vlasy nebo šamponů s výtažky. Jak listy, tak kořen obsahují cenné látky, mezi které patří vápník, železo, křemík, hořčík, vitamíny C, K a B, serotonin, flavonoidy, kyselina máselná, kyselina kávová a kyselina jantarová.

Má močopudné účinky

Kopřiva působí silně močopudně – zvyšuje diurézu, čímž zlepšuje proces očisty organismu. Doporučuje se diabetikům, protože normalizuje hladinu glukózy v krvi. Posiluje vlasy, zklidňuje projevy akné, pomáhá v boji proti lupům a zabraňuje seboree. Z kopřivy si můžeme připravit zdravou tinkturu.

Doporučený článek:  Nezkušení zahrádkáři hlídají jen zalévání, chybějících minerálů si nevšimnou a rostlině uškodí

Pro přípravu tinktury budeme potřebovat mladé kopřivové výhonky. Zalijeme je horkou vodou, osušíme a vylisujeme odšťavňovačem. K vytvoření tinktury budeme potřebovat půl litru této vylisované šťávy a půl litru lihoviny nebo 40 % vodky. Obě ingredience by se měly důkladně spojit a odložit na dva týdny.

Zdroj obrázku: Freepik

Tinktura z kořenů

Aby měla tinktura dostatek cenných složek, je nutné sbírat výhonky na místech mimo dopravní ruch, budovy a zemědělské pozemky. Pokud jsme jarní sběr nestihli, tinktura se dá vyrobit i z kořenů rostliny, které se sbírají na podzim. Půl kila kořenů důkladně omyjeme a nakrájíme na malé kousky. Zalijeme lihovinou a odložíme na tmavé místo. Každých pár dní protřepeme.

Doporučený článek:  Oblíbené bylinky nesmí chybět v kuchyni ani domácí lékárničce

Kopřivová tinktura se doporučuje lidem, kteří chtějí očistit tělo od toxinů, jelikož zvyšuje diurézu. Kromě toho by ji měli užívat lidé s problémy trávicího ústrojí – podporuje vylučování žluči, urychluje trávicí procesy a zlepšuje celkovou chuť k jídlu. Lze ji využít při přetrvávajících průjmech nebo zažívacích potížích. Vyrovnává krevní tlak, reguluje činnost srdce a hladinu cukru v krvi. Užívá se jedna polévková lžíce nebo jedna až dvě čajové lžičky tinktury denně.

Zdroj: https://organicalcohol.com/recipe-nettle-tincture/

Podobné články:

Levandulová tinktura uleví při bolestech i stresu. Snadno ji lze připravit z několika ingrediencíLevandulová tinktura uleví při bolestech i stresu. Snadno ji lze připravit z několika ingrediencí

Levandule je oblíbená především pro svou vůni, zaujme ale i fialovými květy a léčivými vlastnostmi. Kvůli těm se ostatně používá už po staletí. Uklidňuje, ulevuje od bolesti, má antibakteriální vlastnosti

Vejce jsou zdravá, neméně cenné jsou i skořápky. Rostliny díky nim získají všechny důležité látkyVejce jsou zdravá, neméně cenné jsou i skořápky. Rostliny díky nim získají všechny důležité látky

Skořápky od vajec obvykle vyhodíme do koše ve chvíli, kdy skončíme s vařením nebo pečením. Pravdou je, že je můžete velmi efektivně využít na své zahradě nebo u pokojových rostlin.