Z obyčejné kopřivy si sami doma snadno připravíme tinkturu

Kopřiva je považovaná za vytrvalý plevel, přesto se hojně používá v kosmetice a farmacii. Oblíbená je ve formě sušených listů, čajů, oplachů na vlasy nebo šamponů s výtažky. Jak listy, tak kořen obsahují cenné látky, mezi které patří vápník, železo, křemík, hořčík, vitamíny C, K a B, serotonin, flavonoidy, kyselina máselná, kyselina kávová a kyselina jantarová.

Má močopudné účinky

Kopřiva působí silně močopudně – zvyšuje diurézu, čímž zlepšuje proces očisty organismu. Doporučuje se diabetikům, protože normalizuje hladinu glukózy v krvi. Posiluje vlasy, zklidňuje projevy akné, pomáhá v boji proti lupům a zabraňuje seboree. Z kopřivy si můžeme připravit zdravou tinkturu.

Doporučený článek:  Nechat plevel na podzim ladem se vymstí. Čisté záhony budou připravené na další sezónu

Pro přípravu tinktury budeme potřebovat mladé kopřivové výhonky. Zalijeme je horkou vodou, osušíme a vylisujeme odšťavňovačem. K vytvoření tinktury budeme potřebovat půl litru této vylisované šťávy a půl litru lihoviny nebo 40 % vodky. Obě ingredience by se měly důkladně spojit a odložit na dva týdny.

Zdroj obrázku: Freepik

Tinktura z kořenů

Aby měla tinktura dostatek cenných složek, je nutné sbírat výhonky na místech mimo dopravní ruch, budovy a zemědělské pozemky. Pokud jsme jarní sběr nestihli, tinktura se dá vyrobit i z kořenů rostliny, které se sbírají na podzim. Půl kila kořenů důkladně omyjeme a nakrájíme na malé kousky. Zalijeme lihovinou a odložíme na tmavé místo. Každých pár dní protřepeme.

Doporučený článek:  Nejcennější koření pro podzimní (ne)čas. Majoránka je kouzelnice, která zažene všechny neduhy

Kopřivová tinktura se doporučuje lidem, kteří chtějí očistit tělo od toxinů, jelikož zvyšuje diurézu. Kromě toho by ji měli užívat lidé s problémy trávicího ústrojí – podporuje vylučování žluči, urychluje trávicí procesy a zlepšuje celkovou chuť k jídlu. Lze ji využít při přetrvávajících průjmech nebo zažívacích potížích. Vyrovnává krevní tlak, reguluje činnost srdce a hladinu cukru v krvi. Užívá se jedna polévková lžíce nebo jedna až dvě čajové lžičky tinktury denně.

Zdroj: https://organicalcohol.com/recipe-nettle-tincture/

Podobné články: