Kopřiva je považovaná za vytrvalý plevel, přesto se hojně používá v kosmetice a farmacii. Oblíbená je ve formě sušených listů, čajů, oplachů na vlasy nebo šamponů s výtažky. Jak listy, tak kořen obsahují cenné látky, mezi které patří vápník, železo, křemík, hořčík, vitamíny C, K a B, serotonin, flavonoidy, kyselina máselná, kyselina kávová a kyselina jantarová.
Má močopudné účinky
Kopřiva působí silně močopudně – zvyšuje diurézu, čímž zlepšuje proces očisty organismu. Doporučuje se diabetikům, protože normalizuje hladinu glukózy v krvi. Posiluje vlasy, zklidňuje projevy akné, pomáhá v boji proti lupům a zabraňuje seboree. Z kopřivy si můžeme připravit zdravou tinkturu.
Pro přípravu tinktury budeme potřebovat mladé kopřivové výhonky. Zalijeme je horkou vodou, osušíme a vylisujeme odšťavňovačem. K vytvoření tinktury budeme potřebovat půl litru této vylisované šťávy a půl litru lihoviny nebo 40 % vodky. Obě ingredience by se měly důkladně spojit a odložit na dva týdny.
Tinktura z kořenů
Aby měla tinktura dostatek cenných složek, je nutné sbírat výhonky na místech mimo dopravní ruch, budovy a zemědělské pozemky. Pokud jsme jarní sběr nestihli, tinktura se dá vyrobit i z kořenů rostliny, které se sbírají na podzim. Půl kila kořenů důkladně omyjeme a nakrájíme na malé kousky. Zalijeme lihovinou a odložíme na tmavé místo. Každých pár dní protřepeme.
Kopřivová tinktura se doporučuje lidem, kteří chtějí očistit tělo od toxinů, jelikož zvyšuje diurézu. Kromě toho by ji měli užívat lidé s problémy trávicího ústrojí – podporuje vylučování žluči, urychluje trávicí procesy a zlepšuje celkovou chuť k jídlu. Lze ji využít při přetrvávajících průjmech nebo zažívacích potížích. Vyrovnává krevní tlak, reguluje činnost srdce a hladinu cukru v krvi. Užívá se jedna polévková lžíce nebo jedna až dvě čajové lžičky tinktury denně.
Zdroj: https://organicalcohol.com/recipe-nettle-tincture/