Celá úroda rajčat může přijít vniveč. Před chorobami a škůdci zeleninu ochrání přírodní postřik

Pěstujete na zahradě, balkonu nebo terase rajčata? V tom případě jsou pro vás letní měsíce velmi důležité. Musíte je totiž v této době postříkat, abyste je chránili před nebezpečnými chorobami, které je mohou úplně zničit. Dobrou zprávou je, že nepotřebujete žádnou chemii. Postačí vám produkty, které máte neustále doma, jsou levné a zcela ekologické.

Postřik na rajčata proti houbám a plísním

Postřik rajčat je velmi důležitý, protože jinak se můžete potýkat s houbovými chorobami a plísněmi, které vás připraví o velkou úrodu. Navíc přijdete i o samotnou rostlinu. Mezi nejčastější choroby patří rozvoj hub neb plíseň bramborová. Plíseň přitom napadá nejen zralé plody, ale také ty nezralé. V obou případech se jedná o velmi nebezpečné onemocnění, kterému je nutné předcházet.

Doporučený článek:  Dva jednoduché recepty na nakládanou cuketu

Velké množství lidí sáhne v případě plísně bramborové po antimykotických přípravcích, které jsou dostupné v zahradnictvích. Obvykle se používá roztok síranu měďnatého. Tento postřik je sice účinný, ale také nebezpečný pro všechny konzumenty rajčat. Existuje totiž riziko, že se v rajčatech bude hromadit větší množství mědi, která poškodí zdraví.

Zdroj obrázku: Freepik

Postřik z kvasnic a česneku

Mnohem lepší možností jsou ekologické prostředky. Roztok z droždí je velmi známý a také velmi efektivní. Kostku droždí rozpusťte v půl litru 3% mléka a nalijte do 3 litrů vody. Pro delší trvanlivost na listech rajčat byste měli přidat také nastrouhanou polovinu kostky šedého mýdla. Vše promíchejte a nalijte do lahve s rozprašovačem. Postřik aplikujte jednou za dva týdny.

Doporučený článek:  Mravenci dokážou napáchat na zahradě pořádnou spoušť. Boj proti nim nemusí být marný

Skvělým řešením je také česnekový roztok, který má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Na výrobu potřebujete 200 gramů nastrouhaného česneku a misku vody. Nechte roztok 24 hodin uležet a poté ho vařte po dobu 20 minut. Nakonec roztok přeceďte, nechte vychladnout a nalijte do lahve s rozprašovačem. Používejte jednou za týden.

Zdroj: https://home.howstuffworks.com/green-living/homemade-organic-gardening-sprays.htm

Podobné články:

Pravidla zimního kompostování: správné podmínky zajistí vrstvení a ochrana před nízkými teplotamiPravidla zimního kompostování: správné podmínky zajistí vrstvení a ochrana před nízkými teplotami

Zimní měsíce nemusí znamenat konec kompostování a užitečného využití organického odpadu ve vaší zahradě. I během chladných dnů můžete pokračovat v procesu výroby kompostu a využít ho pro zlepšení půdy