Měsíčková tinktura je první pomocí při zánětu a bolesti v krku. Její výrobu zvládne každý

Měsíček lékařský kvete od června do září. Ze sušených květů můžete vyrobit nálev nebo tinkturu, která pomáhá s problémy s trávicí soustavou, bolestivou menstruací a záněty úst a spojivek. Květy měsíčku jsou jedlé, takže je můžete bez obav přidat do salátů nebo s nimi ozdobit dezerty. Vysazením na zahradě pomůžete včelám a dalšímu hmyzu, jelikož se jedná o medonosnou rostlinu.

Měsíček bývá součástí kosmetiky

Květ měsíčku je součástí léčivých nálevů, tinktur a mastí. Tiší záněty, zklidňuje červená a svědivá místa a urychluje hojení ran. Pomáhá také v boji proti bakteriálním a plísňovým infekcím. Má diastolický účinek a zvyšuje imunitu. Za své léčivé vlastnosti vděčí obsahu silic, flavonoidů, saponinů, polysacharidů, fenolových kyselin a karotenoidů.

Doporučený článek:  Nejen na jaře útočí alergie. Některé rostliny, plísně i roztoči jsou na podzim v plné síle

Měsíčkový obklad lze přikládat na hnisavý zánět spojivek. Lze ho vyrobit z nálevu ze lžíce sušených květů měsíčku a sklenice vroucí vody. Tento nálev můžete použít také k výplachům úst nebo kloktání při bolestech v krku a při aftách. Pití měsíčkového čaje léčí trávicí potíže, bolesti žaludku, střevní křeče a vředové choroby.

Zdroj obrázku: Freepik

Podporuje práci jater

Při vnitřním užívání měsíček příznivě ovlivňuje tvorbu žluči a podporuje práci jater. Zmírňuje menstruační bolesti a lze ho používat i k mytí intimních partií, pokud vás trápí výtoky, pálení a podráždění. Měsíček je běžnou složkou krémů a kosmetiky pro péči o pleť. Obsažené karotenoidy urychlují regeneraci pokožky a oddalují proces stárnutí. Masti se používají na alergické reakce, akné, hnisavé rány, odřeniny, podráždění, omrzliny, proleženiny a další typy ran.

Doporučený článek:  Těmto bylinkám se daří i v zimě. Do kuchyně vnesou typické aroma

Éterický olej obsažený v měsíčku uklidňuje nervy a snižuje srdeční tep a krevní tlak. K výrobě měsíčkové tinktury vám postačí hrst sušených květů a silný alkohol. Květy rozdrťte v hmoždíři, vložte do tmavé lahve a zalijte 500 ml alkoholu. Uzavřete a nechte na teplém místě minimálně 14 dní. Dvakrát až třikrát denně pijte 20 kapek s vodou nebo cukrem.

Zdroj: https://www.food.com/recipe/calendula-tincture-topical-and-internal-460061

Podobné články: