Muškáty jsou krásné letničky, které na zahradě působí jako malé královny. Jejich vzhled, zdraví a květenství hodně ovlivňuje to, jak je zaléváme. Tato rostlina je původem z jižní části Afriky, takže je zvyklá na horko a sucho. Závlahu proto nepotřebují příliš, ale přesto o ně musíte správně pečovat. Dnes se podíváme, jak na to. Není to těžké, ale musíte se držet pár pravidel.
Zalévání je vždy klíčem ke zdravým rostlinám
Břečťanolisté muškáty jsou dokonalou rostlinou na léto. V posledních letech jsou velmi horká léta, což této květině vůbec nevadí. Díky tomu jsou ozdobou zahrad, parapetů i balkonů po celých Čechách. I přesto, že si samy ukládají vodu na později, musíte jim stále dát nějakou tu péči. Zálivka je pro muškáty velmi důležitá a ovlivňuje ji mnoho faktorů, včetně povětrnostních podmínek. Jak si s tím poradit a zalévat muškáty správně?
Jaký styl zalévání vyžadují muškáty?
Pro zdravé muškáty s krásnými květy platí, že nepotřebují příliš mnoho vody. Přehnaná hydratace je pro ně velkým problémem, a proto musíte myslet nejen na to, kdy jste je zalévali naposled, ale také na počasí, které v posledních dnech panovalo. Jestli pršelo a foukalo, měli byste před dalším zaléváním počkat několik dnů, až se rostlina opět stabilizuje. Muškáty si uchovávají vodu v kořenech a listech, a proto ji skutečně často nepotřebují.
Svěží muškáty získáte díky snadnému tipu
Vždy zalévejte po malých dávkách a ne příliš často. Kromě počasí pro vás bude nejlepším ukazatelem samotný substrát. Jakmile bude zcela suchý a teplý, můžete muškáty zalít. Doporučuje se asi 1 sklenice vody na rostlinu na zahradě anebo 10 % objemu květináče, pokud máte muškáty na parapetu nebo balkoně. Jestli muškáty přelijete, musíte počítat s tím, že nebudou mít příliš mnoho květů a nebudou vypadat vůbec zdravě.
Zdroj: https://peppershomeandgarden.com/how-much-water-geraniums-need/