Zavařování okurek se může zdát jako hračka, ale je to složitější proces. Jak zařídit, aby si zachovaly nejen chuť, ale také svou pevnost a nutriční hodnotu? Musíte vědět, jak správně je naložit. Budete potřebovat troubu nebo hrnec a také několik minut volného času, aby byly okurky správně pasterizované. A co je to vlastně pasterizace?
Jak správně pasterizovat?
Postup pasterizace není těžký, je ale potřeba přesně vědět, jak na to. Zavařené okurky a další druhy zeleniny pak vydrží dlouhé měsíce a jejich chuť si můžete užít také přes zimu nebo jaro. Pasterizace je vlastně zahřívání potravin, kdy se ničí bakterie a houby, které jinak způsobí zkažení potravin. Přeruší se také proces fermentace, a tím pádem potraviny vydrží déle trvanlivé.
Při samotné pasterizaci se potraviny zahřívají na 60–100 stupňů. Tento proces ale způsobuje ničení vitaminů a některých dalších látek, které obsahují okurky a další zelenina. Proto je potřeba zajistit co nejvíce živin, které naše tělo potřebuje. Jak správně okurky pasterizovat? Nakládané okurky miluje téměř každý. Můžete je naložit dokonce dvěma způsoby – suchou nebo mokrou metodou.
Vybrat si suchou, nebo mokrou variantu?
Jestliže se rozhodnete pro suchou variantu pasterizace okurek, budete potřebovat troubu. Je to sice obtížnější varianta, ale nakonec oceníte, jak je chutná. Chcete se do toho pustit? Nejdříve dejte sklenice do studené trouby, nastavte teplotu na 120 stupňů a zapněte funkci konvekce. Až se trouba zahřeje, nastavte 20 minut a okurky v troubě nechte. Pokud nemáte tuto funkci, budou muset okurky v troubě zůstat ještě o několik minut déle.
Mokrá pasterizace je známější metoda – používá se již po staletí. Potřebujete k ní velký hrnec, a jeho dno musíte vyložit hadříkem. Sklenice pak dejte tak, aby se nedotýkaly, a nakonec je zalijte horkou vodou. Tu začněte vařit a okurky pasterizujte 20–25 minut.
Zdroj: https://cookieandkate.com/best-pickles-recipe/