Ovoce je zdravé, jediná chyba ho však připraví o cenné vitamíny

Loupání ovoce před konzumací je stále oblíbeným zvykem. Někteří věří, že ovoce bez slupky je chutnější, jiní se obávají zbytků pesticidů a konzervačních látek nebo jsou přesvědčení, že tvrdá slupka vyvolá poruchy trávení. Konzumace slupek však může být velmi zdravá.

Příprava ke konzumaci

Všechny plody by se měly před konzumací důkladně omýt pod tekoucí vodou, aby se z nich odstranily zbytky pesticidů, bakterie, nečistoty, nebo dokonce vajíčka parazitů. Zběžné opláchnutí nestačí, ovoce omývejte opatrně a prsty třete celý povrch slupky. Nejlepší je vybrat si ovoce z ekologických farem, které není podrobeno postřiku a není kontaminováno konzervačními látkami.

Doporučený článek:  Chřest nesmí chybět na jarním stole žádného gurmána. Díky správné přípravě se stane skutečnou lahůdkou

Mnoho lidí loupe jablka, protože jsou často pokryta mastnou vrstvou, kterou je obtížné umýt. Jablka produkují přirozenou vrstvu vosku pro ochranu ovoce. Jablka však bývají často pokryta i vrstvou jedlého vosku pro další ochranu. Jsou to bezpečné látky, kterých se nemusíme bát. Samozřejmě jablka, stejně jako jiné ovoce, před konzumací důkladně omyjte.

Zdroj obrázku: Freepik

Hrozny a hrušky

Hrozny, zejména hrozny tmavé barvy, stojí za to jíst se slupkou. Je vynikajícím zdrojem antioxidantů, které z těla dostávají volné radikály. Cenné látky se nacházejí nejen ve slupce, ale i v semenech z hroznů. Hrušková slupka také obsahuje cenné antioxidanty a vitamíny. Dále je bohatá na protizánětlivé látky, které jsou pro naše tělo velmi prospěšné hlavně během podzimního a zimního období, kdy naše imunita často klesá.

Doporučený článek:  Zavařování může trvat jen pár minut. Stačí využít netradiční metodu, kterou si zamilujete

Slupka z broskví je mírně chlupatá a to způsobuje, že ji mnozí lidé odmítají. Mezitím může broskev bez slupky ztratit až téměř 50 procent antioxidantů. Broskvová slupka má nejen mnoho zdravotních účinků, ale také chutná dobře. Ovoce se slupkou se nedoporučujeme lidem, které trápí reflux, žaludeční vředy a hyperacidita. V tomto ohledu by se měli držet pokynů svého lékaře.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/peeling-fruits-veggies

Podobné články:

Obyčejná kedlubna je ve skutečnosti vitamínová bomba, která strčí do kapsy drahé superpotravinyObyčejná kedlubna je ve skutečnosti vitamínová bomba, která strčí do kapsy drahé superpotraviny

Kedlubna je jedním z nejzdravějších druhů zeleniny, jelikož má příznivý účinek na oběhový systém, usnadňuje detoxikaci a pomáhá zhubnout. Má také velký vliv na zrak, imunitu i energii. Díky pozitivnímu

První třešně dorazily na pulty obchodů. Víme, proč je nekupovat a počkat si na lepšíPrvní třešně dorazily na pulty obchodů. Víme, proč je nekupovat a počkat si na lepší

V obchodech můžete najít první třešně. Jejich cena je ovšem šílená. Dnes nám přijde, že je v obchodě drahé všechno, ale za třešně v obchodě mimo jejich sezónu zaplatíte skutečné jmění.