„Myslela jsem, že pěstujeme bio potraviny. Až po čase manžel přiznal, že bez chemie to nejde,“ zoufá si Jiřina

Ekologická zemědělství je trendem. Kdo má vlastní zahradu, chce mít výpěstky bez jakékoliv chemie. Někdy tato cesta nemusí být tak snadná, jak se zdá. U někoho zbývá jediná možnost – vkročit do světa chemických hnojiv, aby vyrostlo alespoň něco.

Byla jsem hrdá na své ekologické zemědělství, ale byla to velká lež. Manžel mi několik let lhal a za mými zády dělal něco, co mu snad nikdy neodpustím. Zahrádku jsme si totiž koupili proto, abychom nemuseli kupovat plodiny plné pesticidů a další chemie, které se válí na pultech obchodů. Rozhodli jsme se, že na pěstování půjdeme ekologicky a nebudeme používat žádnou chemii. Bohužel jsem po mnoha letech zjistila, že jsme dělali pravý opak.

Doporučený článek:  Papriky posílí imunitu jako málokterá zelenina. Ne všichni ale mohou její bohatství využít

Byla jsem na své výpěstky velmi hrdá

Pěstovali jsme toho opravdu mnoho. Především zeleninu, ale i nějaké to ovoce. A musím říci, že jsem byla už od prvního roku hrdá na to, jak nám to jde. Plody byly velké, dokonale vypadaly a chuť byla báječná. Všem jsem dávala ochutnat a říkala, že pěstujeme bez jakékoliv chemie. A že se mohou sami přesvědčit, že když je něco opravdu bio, je to viditelné na první pohled a poznatelné na první ochutnání. Nyní však vím, že jsem všem ty roky jenom lhala.

Doporučený článek:  Ani jedna švestka nepřijde nazmar. Díky pomalému usušení si zachovají šťavnatost i vitamíny

Manžel tajně kupoval a používal chemii

Až po mnoha letech jsem zjistila šokující pravdu. Na zahradě jsem našla několik balení chemického hnojiva. Když sem se manžela zeptala, všechno mi přiznal. Používal tuto chemii na vše, co jsme na naší zahradě pěstovali. Já tomu nemohla uvěřit. Roky jsem vychvalovala naši snahu, výpěstky dávala známým a dětem a byla jsem hrdá na své ekologické zemědělství. Přitom vše bylo úplně jinak.

Měl k tomu důvod

Manžel mi také přiznal, že k tomu měl důvod. Pochází z vesnice a se zahradničením má bohaté zkušenosti. A tak vždy celkem snadno poznal, v jakém stavu rostliny jsou a co jim chybí. A když nepomáhala, má bio hnojiva, rozhodl se k tomu, co znal. Koupil chemii, použil ji a po pár dnech byly rostliny jako znovuzrozené. Jaksi se mi ale zapomněl o tom všem zmínit. Já si přitom myslela, že jim vždy nejvíce pomohlo to, co jsem umíchala z odpadu, věcí z kuchyně a dalších věcí, co jsem se na diskuzích o ekologickém pěstování dočetla. Na to konto se mi manžel vysmál.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek

Podobné články:

Začátek října je ideální pro sběr šípku. Domácí čaj, tinktura či kompot posílí imunituZačátek října je ideální pro sběr šípku. Domácí čaj, tinktura či kompot posílí imunitu

Kdo by neznal šípek! Šípkový čaj patří mezi hlavní pomocníky v boji s nachlazením a virózami, protože obsahuje vitamín C. Naše babičky jej proto sbíraly koncem září, kdy je nejvhodnější