„Myslela jsem, že pěstujeme bio potraviny. Až po čase manžel přiznal, že bez chemie to nejde,“ zoufá si Jiřina

Ekologická zemědělství je trendem. Kdo má vlastní zahradu, chce mít výpěstky bez jakékoliv chemie. Někdy tato cesta nemusí být tak snadná, jak se zdá. U někoho zbývá jediná možnost – vkročit do světa chemických hnojiv, aby vyrostlo alespoň něco.

Byla jsem hrdá na své ekologické zemědělství, ale byla to velká lež. Manžel mi několik let lhal a za mými zády dělal něco, co mu snad nikdy neodpustím. Zahrádku jsme si totiž koupili proto, abychom nemuseli kupovat plodiny plné pesticidů a další chemie, které se válí na pultech obchodů. Rozhodli jsme se, že na pěstování půjdeme ekologicky a nebudeme používat žádnou chemii. Bohužel jsem po mnoha letech zjistila, že jsme dělali pravý opak.

Doporučený článek:  Zkušení zahradníci schválně ničí keříky rajčat. Díky tomu sklízí každý rok bohatou úrodu

Byla jsem na své výpěstky velmi hrdá

Pěstovali jsme toho opravdu mnoho. Především zeleninu, ale i nějaké to ovoce. A musím říci, že jsem byla už od prvního roku hrdá na to, jak nám to jde. Plody byly velké, dokonale vypadaly a chuť byla báječná. Všem jsem dávala ochutnat a říkala, že pěstujeme bez jakékoliv chemie. A že se mohou sami přesvědčit, že když je něco opravdu bio, je to viditelné na první pohled a poznatelné na první ochutnání. Nyní však vím, že jsem všem ty roky jenom lhala.

Doporučený článek:  Nachystejte zelenině vitaminovou bombu. Výsledky uvidíte už za dva dny

Manžel tajně kupoval a používal chemii

Až po mnoha letech jsem zjistila šokující pravdu. Na zahradě jsem našla několik balení chemického hnojiva. Když sem se manžela zeptala, všechno mi přiznal. Používal tuto chemii na vše, co jsme na naší zahradě pěstovali. Já tomu nemohla uvěřit. Roky jsem vychvalovala naši snahu, výpěstky dávala známým a dětem a byla jsem hrdá na své ekologické zemědělství. Přitom vše bylo úplně jinak.

Měl k tomu důvod

Manžel mi také přiznal, že k tomu měl důvod. Pochází z vesnice a se zahradničením má bohaté zkušenosti. A tak vždy celkem snadno poznal, v jakém stavu rostliny jsou a co jim chybí. A když nepomáhala, má bio hnojiva, rozhodl se k tomu, co znal. Koupil chemii, použil ji a po pár dnech byly rostliny jako znovuzrozené. Jaksi se mi ale zapomněl o tom všem zmínit. Já si přitom myslela, že jim vždy nejvíce pomohlo to, co jsem umíchala z odpadu, věcí z kuchyně a dalších věcí, co jsem se na diskuzích o ekologickém pěstování dočetla. Na to konto se mi manžel vysmál.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek

Podobné články:

Zelenina je to nejlepší, co svému tělu dopřát. Některé kombinace ale raději nezkoušejteZelenina je to nejlepší, co svému tělu dopřát. Některé kombinace ale raději nezkoušejte

Léto je období, kdy si můžeme vychutnat nejen čerstvou zeleninu, ale také ovoce. Pozor bychom si ale měli dávat na to, jaké produkty kombinujeme mezi sebou. Problémy mohou nastat nejen

Oslaďte si život čerstvými šťávami. Udrží cholesterol v normě, zákeřné nemoci se vám vyhnouOslaďte si život čerstvými šťávami. Udrží cholesterol v normě, zákeřné nemoci se vám vyhnou

Vysoký cholesterol je rizikovým faktorem pro mnoho nemocí, včetně srdečního infarktu, aterosklerózy, mozkové mrtvice a mnoha dalších. Snížit špatný cholesterol je proto hlavní věc, o kterou byste se měli zajímat.