Vypěstujte si domácí ananas. Jediné, co budete potřebovat, je trpělivost

Ananas je exotické ovoce, které si v našich luzích a hájích získalo velkou oblibu. Díky jeho přirozeně sladké chuti ananas velmi dobře zbaví žízně a hodí se na lehkou svačinku. Ananas má ale také nepopiratelné účinky na vaše zdraví, protože obsahuje celou řadu minerálů a vitamínů.

Pro jeho prospěšné složení jeho konzumaci doporučují i renomovaní vědci, lékaři a dietologové. Jedná se o velký zdroj vitamínů A, C a několika druhů vitamínu B. Zároveň ananas obsahuje hořčík, draslík, železo a měď. Víte ale o tom, že si tuto nálož vitamínů vypěstujete sami doma?

Doporučený článek:  Ani nejlepší recept nezaručí, že se nakládané okurky podaří. Dojít může hned k několika chybám

Ananas začne plodit až po několika letech

Celý proces začíná cestou do obchodu. Kupte si ananas, který má velké zdravé zelené listy. Doma z ananasu odříznete listy na chocholce spolu se zhruba 2 cm dužiny. Tu oloupejte a odřízněte dužinu tak, aby zbylo světle žluté jádro.

Zdroj obrázku: Pixabay

Do dostatečně velké sklenice si připravte vodu a na sklenici položte jádro ananasu s listy. Tím odstartujete proces klíčení malých kořínků. Vodu pravidelně dolévejte, celý proces trvá několik týdnů. Do vody přidejte hnědé uhlí, které zabrání vzniku plísní.

Doporučený článek:  Domácím broskvím se nic nevyrovná. Ovocný strom vypěstujete i ze zbylé pecky

Ananas přesaďte do dostatečně velkého květináče

Jakmile ananas vyklíčí, připravte si univerzální zahradní substrát a ovoce do něj přesaďte. Do dna květináče navrtejte několik otvorů pro odtok vody. Ananas vyžaduje spíše sušší prostředí. Po přesazení ananas pravidelně zalévejte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Po čase z přesazeného ananasu začnou rašit další výhonky. Ty odřízněte a buď vyhoďte nebo je nechte vyklíčit a znovu přesaďte. Ananas vyžaduje slunné a teplé prostředí a nepotřebuje časté zalévání. Stačí, když ho zalijete zhruba jednou týdně. Ananas začne plodit přibližně po dvou letech od přesazení. Jeho pěstování tedy vyžaduje trpělivost. Odvděčí se vám ale velmi chutnými a sladkými dužinami.

Doporučený článek:  Při zpracování pórku dělá většina lidí zbytečnou chybu. Připravují se tak o vitamíny i peníze

Podobné články: