Jablka jsou dostupná téměř po celý rok, ale nikdy nechutnají tak dobře jako na podzim, kdy jsou pevná a plná šťávy. V tomto ročním období také obsahují nejvíce vitamínů a minerálů. Některé odrůdy jsou nejchutnější syrové, jiné jsou vhodné na jablečný koláč a další jsou zase dobré pro tepelné zpracování.
10 tisíc různých odrůd
Pěstované odrůdy jabloní vznikaly v důsledku opakovaného křížení evropských a asijských druhů několik tisíc let. Odhaduje se, že v současnosti je na světě více než 10 000 pěstovaných odrůd jabloní. Jednou z prvních odrůd jablek, které si můžeme vychutnat na konci léta, je Piros. Čím dále podzim postupuje, tím bohatší je i nabídka.
Plody jednotlivých odrůd se liší nejen chutí, ale také vzhledem, vůní a strukturou dužiny – od tvrdé a plné šťávy až po moučnaté, jemné a křehké. Některé jsou sladké, v jiných jsou cítit kyselé tóny. Nepochybně nejlepší volbou budou jablka pěstovaná v tuzemsku. To je záruka čerstvosti a vysoké nutriční hodnoty. Plody, které se nepřepravují na dlouhé vzdálenosti, nemusí být konzervovány.
Nejkrásnější je nejlepší
To jablko, co se nám nejvíc líbí, bude i nejprospěšnější našemu zdraví. Toto pravidlo funguje téměř vždy. Moderní metody výroby potravin vedou k ničení a znečištění přírodního prostředí, což má přímý negativní vliv na výnosy. Podle vědců mohou mít klasické odrůdy jablek až 10krát vyšší obsah vitamínů a minerálů než ty, které se nás snaží nalákat bezvadnou lesklou slupkou a větší gramáží.
Obsah živin v jablkách stejné odrůdy není identický. Je ovlivněn nejen velikostí a stupněm zralosti ovoce, ale také vystavením konkrétní jabloně slunci a čerstvostí sklizeného ovoce. Za nejzdravější odrůdu vědci označili Šedou renetu. Šedozelená, drsná slupka této odrůdy je důvodem vyššího obsahu biologicky aktivních složek. Vyznačuje se vysokým obsahem vitamínu C, vlákniny a antokyanů.
Zdroj: https://www.botanical-online.com/en/food/apple-types-varieties