Z plesnivého rajčete můžeme vypěstovat novou sazenici

Rajčata patří mezi nejoblíbenější zeleninu po celém světě. Přidat je můžete do polévky, těstovin, salátů nebo je jen nakrájet na chléb. Při špatném skladování se bohužel můžou poměrně rychle zkazit a většina lidí takové rajče jednoduše vezme a vyhodí do koše. Někteří se snaží odkrojit špatné části a zbytek rajčete sníst, ale to rozhodně není dobrá věc. Co s ním můžete udělat?

Plesnivé rajče nikdy nejezte!

Možná vidíte, že je rajče na jedné straně plesnivé a na druhé straně má zdravou část. To, že je plíseň vidět jen na části plodu, neznamená, že není v celém plodu. Takto postižené rajče obsahuje zdraví škodlivé toxiny. Ty pronikají do celého rajčete a po konzumaci se můžete potýkat s vážnou otravou. Takové rajče proto nikdy nejezte, ale zároveň ho nemusíte hned vyhazovat. Ještě se vám bude na jednu věc hodit. Jestli milujete rajčata, tuto metodu si také oblíbíte.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak použít plesnivé rajče?

Plátky nebo semínka z plesnivého rajčete můžete jednoduše zasadit. Při troše štěstí a péče vám vyroste sazenice rajčete a během letní sezóny se dočkáte úžasných plodů, které budete mít zcela zdarma. Navíc váš balkon nebo zahrada budou bohatší o novou rostlinu. Zasadit semínka můžete do vlhké půdy nebo vaty (pokud nemáte k dispozici květináč). Semínka potřebují správnou hydrataci, slunce a dostatečně vysokou teplotu, aby mohla růst.

Doporučený článek:  Celá úroda rajčat může přijít vniveč. Před chorobami a škůdci zeleninu ochrání přírodní postřik

Přesazení provádějte až u větší rostliny

Rostlinu nechte na začátku doma. Jestli pěstování budete provádět během teplých měsíců, můžete ji klidně dát na balkon nebo terasu, ale během chladnějších nocí ji stejně přenášejte domů. Po nějaké době semena vyklíčí a vyrostou malé zelené lístky. V této chvíli byste měli rajče přesadit do většího květináče nebo do záhonu na zahradě. Když se vám podaří splnit všechny potřebné podmínky pro pěstování rajčat, dočkáte se tímto způsobem bohaté úrody, i když jste rostlinu vypěstovali z plesnivého rajčete.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/tomato/gray-mold-in-tomato-plants.htm

Podobné články:

Papriky posílí imunitu jako málokterá zelenina. Ne všichni ale mohou její bohatství využítPapriky posílí imunitu jako málokterá zelenina. Ne všichni ale mohou její bohatství využít

Papriky jsou velmi chutné a zdravé. Bohužel se mnoha lidem nedoporučují. Pro většinu lidí jsou neuvěřitelně zdravé, a proto do jídelníčku neodmyslitelně patří. Pacienti s revmatoidní artritidou, syndromem dráždivého tračníku