Zázvor se používá jako přísada do mnoha pokrmů. Má také spoustu zdravotních vlastností, což přispívá k jeho rostoucí oblibě. Vyplatí se po něm sáhnout zejména na podzim, protože má protizánětlivé, antivirové a antibakteriální vlastnosti. Pomůže v boji s nachlazením, funguje jako afrodiziakum a podporuje hubnutí.
Zázvor je elixír zdraví
Kromě výše zmíněného má zázvor analgetický a antipyretický účinek. Prohřeje organismus, uleví od pálení žáhy a nevolností. Zmírňuje kinetózu, ulevuje při migréně, chrání před krevními sraženinami, bojuje s plynatostí a pomáhá při neduzích souvisejících s trávicí soustavou a zažíváním. V neposlední řadě odstraňuje z těla přebytečnou vodu a podporuje metabolismus.
Vzhledem k pozitivním účinkům zázvoru není divu, že ho stále více lidí zařazuje do jídelníčku. Mnozí ale netuší, jak ho jíst a s čím ho kombinovat. Čerstvý zázvor je možné po oloupání slupky konzumovat syrový, avšak chuť bude velmi výrazná. Strouhaný syrový zázvor je možné přidat do asijských pokrmů s rýží nebo do polévek. Nakládaný zázvor se používá do sushi, sušené koření se přidává do perníčků, paštik nebo omáček.
Čaj, mléko i voda
Můžete si také uvařit zázvorový čaj z čerstvého kořene. Při vysokých teplotách se ale ztrácí mnoho cenných sloučenin a vitamínů. Dalším oblíbeným nápojem je tzv. zlaté mléko, tedy horké mléko s kurkumou, skořicí, hřebíčkem, černým pepřem, kardamomem, kokosovým olejem a právě zázvorem. Nejjednodušší je přidat zázvor do sklenice s vodou.
Přestože je zázvor velmi zdravý, nemůže ho jíst každý. Neměl by se kombinovat s betablokátory, antikoagulanciy, kyselinou acetylsalicylovou a inzulinem. Nedoporučuje se při žaludečních chorobách. Těhotným ženám může podráždit žaludek a během kojení ovlivňuje chuť mléka. Nadměrná konzumace může vyvolat závratě, průjmy, bolesti hlavy, bolesti břicha a krvácení.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-health-benefits-ginger