Podzimní sestřih udrží živý plot krásný a připraví keře na nepředvídatelné období zimy

Podzim je obdobím velkých příprav na zimu a mnoha aktivit na zahradě. Máte-li na zahradě živý plot, právě v těchto měsících je nejlepší doba na jeho tvarování a zastřihování. Tento postup mu dodá tvar, ale také ho připraví na tuhou zimu plnou mrazů, sněhu a větru. Výhony díky tomu budou pevnější a zdravější. Nejlepší bude, když to uděláte v době od září do listopadu.

Kdy stříhat živý plot na podzim?

Výsadba živého plotu je vždy finančně i časově náročná. Péče o rostliny je proto velmi důležitá, abyste měli během celého roku zdravé a husté keře. Pravidelné ořezávání a tvarování jim zajistí krásný vzhled i pevné zdraví. Práci neodkládejte až na příští rok, protože se vám to nevyplatí. Během zimy se totiž keře mohou poškodit a na jaře byste mohli litovat.

Doporučený článek:  Připravit nové rostliny pro další sezonu je možné několika způsoby, které nám zahrada sama nabízí

Živý plot můžete stříhat od září, ale nejlepší je říjen nebo listopad. Vyberte si k tomu teplý a slunečný den. Vyšší teploty podpoří nové výrůstky a větve se mnohem rychleji zahojí. Navíc se vám bude v krásném počasí lépe pracovat na zahradě. Mladé výhonky zkraťte na polovinu. Ponechte je v délce 2 až 30 centimetrů podle toho, jakého tvaru chcete docílit.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zastřihnout živý plot?

Zlatým pravidlem je seřezávat vršky keřů do stejné výšky. Strany živých plotů musíte upravit tak, aby spodní část byla širší než horní. Díky tomu bude mít spodní část rostliny dobrý přístup ke světlu a bude moci správně růst. Odborníci také doporučují, abyste při střihání rovných a dlouhých živých plotů používali tyče nebo provázek, které vám pomůžou s vyměřením stejné výšky a šířky.

Doporučený článek:  Okrasné trávy jemně doplní každý styl zahrady, je jen na vás, kterou si vyberete

Nástroje, bez kterých se neobejdete

Před začátkem práce zkontrolujte, jestli na to máte náčiní. Tupé a špinavé nástroje u keřů nemají své místo. Nejlepší jsou lehké nůžky s nastavitelnou rukojetí, se kterými si poradí i naprostí začátečníci. Zkušenější zahradníci mohou sáhnout po tyčových nůžkách. Základem je jejich ostrost a čistota. Bez toho nemůžete začít, protože byste mohli keře nenávratně poškodit.

Zdroj: https://www.jimsmowing.com.au/2017/05/care-tips-hedge-autumn/

Podobné články:

Postřik z droždí rostliny posílí a ochrání je před nebezpečnými chorobami. Připravený je během chvílePostřik z droždí rostliny posílí a ochrání je před nebezpečnými chorobami. Připravený je během chvíle

Většina lidí nemá vůbec tušení, že obyčejné droždí se nehodí jen na kynuté buchty nebo knedlíky. Může se totiž použít na zahradě ve formě ekologického a přírodního postřiku pro ochranu