Pálení žáhy je jeden z nejčastějších žaludečních neduhů, který trápí mnoho lidí. Můžete si na něj samozřejmě koupit léky, ale hodně lidí vám také poradí domácí léky. Některé z nich jsou sice dobré, ale mnoho z nich také radí lidem mátové čaje nebo odvary. To je ale velká chyba. S pálením žáhy vám máta nepomůže a budete se cítit ještě hůře. V některých případech ale může být mátový čaj skutečně prospěšný. Kdy?
Máta a její účinky na žaludek
Mátový čaj je podle mnoha lidí zaručený lék na pálení žáhy. Opak je pravdou. Jednu z hlavních příčin gastroezofageálního refluxu je oslabení svalu LES (dolního jícnového svěrače). Pití máty vám při tomto problému nepomůže. Budete se cítit naopak hůř, protože mentol uvolňuje svaly. To je to poslední, co v této situaci potřebujete. Měli byste proto vyzkoušet jiné domácí léky nebo se spolehnout na nějaký prostředek z lékárny.
Proč nepoužívat mátové odvary na pálení žáhy?
Máta má uvolňující efekt nejen na vaše tělo, ale hlavně na svaly. Z tohoto důvodu se neodporučuje lidem, kteří častěji trpí pálením žáhy. Mátový čaj ale není vhodný ani pro diabetiky nebo osoby s kardiovaskulárními chorobami. Příliš mnoho máty v organismu může ublížit také lidem, kteří mají nízký krevní tlak. Máta ho totiž dokáže ještě snížit, což pro ně nebude vůbec dobré. Podívejme se, kdy byste mátový čaj naopak měli konzumovat, protože jde o úžasný a zdravý prostředek.
Kdy máta naopak pomáhá?
Máta může skutečně pomoci při potížích s trávicím ústrojím. Měli byste si ji dát ale jen při bolesti žaludku, která je způsobená zvýšeným napětím gastrointestinálních svalů. K tomu obvykle dochází během stresových situací. Jestli budete mít náročný den a budete cítit napětí kolem žaludku ze stresu, můžete si mátový čaj klidně dát. Příjemně vás uklidní a budete se cítit lépe. Na žaludeční onemocnění byste ho ale nikdy používat neměli.
Zdroj: https://www.webmd.com/diet/peppermint-tea-good-for-you