„Jestli máte vysoký nedoplatek na energiích, můžete si za to sami. Ne váš dodavatel, nebuď naivní,“ řekla jsem kamarádce

Vysoký nedoplatek za energie je noční můrou mnoha lidí. Kdo za to může? Jenom oni. Ceny přece každý zná předem, spotřebu můžeme ovlivnit. Ale hlavně, lze si nastavit takové zálohy, aby v ročním vyúčtování nedošlo k pohromě. Kdo to neudělá, nesmí se divit, že najednou musí dodavatelům zaplatit několik tisíc korun.

Ty věčné pláče nad tím, kolik musí člověk doplatit, když přijde vyúčtování za elektřinu. Přitom by to žádné velké částky být nemusely. Klidně by mnoha lidem mohli peníze i vracet. Stačí totiž jedna jediná drobnost. Správné nastavení záloh. Ale ne každý nad tím dokáže přemýšlet.

Doporučený článek:  Kočky vypadají chladně a nepřístupně. Přitom se svým páníčkem dokážou vytvořit skutečné pouto

Vždycky jsem měla za to, že se v otázkách peněz orientuju celkem dobře. A tak když mi kamarádka Lenka stěžovala u kávy na to, jak jí přišla děsivě vysoká faktura za elektřinu, zbystřila jsem a najednou mi jí bylo líto. „Skoro dvacet tisíc, představ si!“ řekla s výrazem, jako kdyby jí právě na zahradu spadl meteorit.

Tak jsem si říkala, co když ono to stejné čeká i mě? Ale když jsem si prohlížela její vyúčtování, nemohla jsem se ubránit smíchu. Lenka celý rok chodila a chlubila se, jak má levnou elektřinu, jak platí málo a že nechápe ty stížnosti na předražené energie. A ejhle, teď na konci roku přišel za ty ušetřené peníze smutný účet.

Doporučený článek:  Přesahující větve ze sousedova pozemku lze řešit soudně nebo domluvou

„Machrování ti teď moc nepomohlo, co?“ řekla jsem jí, když jsem jí vrátila papíry. Lenka mávla rukou a uznala, že asi trochu šlápla vedle s tím, jak si nastavila zálohy.

Já si naopak dávám záležet, abych měla zálohy tak akorát, ani moc vysoké, aby mi nevázaly zbytečně peníze, ani moc nízké, abych pak nebyla ve stresu z doplácení. Když jsem se vrátila domů, hned jsem si otevřela svůj online účet u dodavatele elektřiny a prošla si, kolik elektřiny vlastně spotřebujeme a jestli zálohy odpovídají skutečné spotřebě. Všechno bylo v pořádku.

Doporučený článek:  Zdravé srdce i celý oběhový systém: chia semínka jsou zázrak, který si můžeme dopřát každý den

Takže teď, i když energie zase zdražují, vím, že nemusím panikařit. Stačí být rozumný a mít trochu přehled o tom, jakou mám měsíční spotřebu a kolik platím. A když něco nevím, radši se zeptám, než abych pak musela doplácet tisíce. Jasně, ceny jsou vysoké, náklady jsou vyšší, ale za celé roky jsem ani jednou nedoplácela. Protože chápu smysl zálohového placení. Asi ho teď chápe už i Lenka.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek

Podobné články: