Známé přírodní hnojivo používaly naše babičky. Nyní se na něj zapomnělo. Přitom prospívá více, než drahá chemie

Dříve nebylo běžné zamířit do obchodu a vybírat z desítek různých chemických hnojiv. Dnes je to pro mnohé pěstitele standard. Málokdo si ale uvědomí, že při svém výběru kupuje chemii, která navíc není nijak levná. Přitom se dá hnojit nejenom levně, ale také ekologicky. Tak, jako to dělaly třeba naše babičky. Na jejich osvědčené metody a postupy se v dnešní moderní době téměř zapomíná, a proto je na čase některé návody oprášit.

Kvasnice nejsou jen do těsta

Naše babičky používaly kvasnice nejenom na zadělávání těsta, ze kterého následně pekly chleba, koláče nebo buchty. Kvasnice používaly také na svých zahradách, jako netradiční, ale velmi účinné přírodní hnojivo. Je vhodné inspirovat se jejich postupy a zkusit, co droždí na záhonech, nebo také v květináčích udělá.

Doporučený článek:  9 skvělých důvodů, proč jíst pravidelně banány

Postup je jednoduchý

Droždí, tedy kvasnice, dnes koupíte ve většině obchodů s potravinami. Základem je nepoužívat to sušené, ale koupit výhradně droždí čerstvé. Může se prodávat již zabalené, nebo také vážené. Pro potřeby hnojení postačí zhruba 15 gramů droždí. Toto množství se následně rozpustí ve dvou litrech vody. Ta by měla být ideálně vlažná. Do vody se poté přidá vrchovatá lžíce cukru. V tu chvíli se odstartuje kvašení.

Zdroj obrázku: Freepik

Proces kvašení není vhodné nijak narušovat. Podobně jako při přípravě kvásku na pečení, ta i při přípravě směsi na hnojení je vhodné umístit nádobu na teplejší místo. Také ji nijak pevně nezavírejte – hrozí exploze. Stačí přikrýt utěrkou, aby se do kvasu nedostaly nečistoty.

Doporučený článek:  "Lákáte na ovoce v akci, ale žádná jablka za tu cenu nemáte," rozzlobila jsem se v supermarketu

Jak vzniklou tekutinu použít?

Jakmile je prokvašeno, máte domácí hnojivo hotové. Pozor však na jeho koncentraci, kterou je nutné ještě naředit a ke stávajícím dvěma litrům přidat dalších 8. Z daného množství získáte desetilitrový roztok, který už používáte stejně, jako klasickou zálivku. Kvasnicovým roztokem zalévejte své květiny, ale pouze nárazově, jelikož je náhradou klasických chemických hnojiv.

Zdroj: Life Hacks

Podobné články:

Nakládané okurky najdeme v každé kuchyni. Málokdo ale tuší, jaký poklad pro lidské tělo vlastně jsouNakládané okurky najdeme v každé kuchyni. Málokdo ale tuší, jaký poklad pro lidské tělo vlastně jsou

Nakládané okurky patří mezi velmi oblíbenou zeleninu. Jsou vítaným doplňkem k masům, ale i bramborám. Dokonce i k některým omáčkám a oblíbeným hamburgerům. Jsou nízkokalorické, takže pokud držíte dietu, rozhodně

5 lžic lněného oleje denně a nemoci si na nás netroufnou. Není ovšem bez rizika5 lžic lněného oleje denně a nemoci si na nás netroufnou. Není ovšem bez rizika

Lněný olej má mimořádné vlastnosti. Lidstvu je znám už od starověku, kdy se používal proti bolestem břicha a průjmům. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny, kyselinu omega-6, omega-3 a vitamín E.