Kávu je vhodné pít v omezeném množství

Většina z nás si neumí představit ráno bez šálku kávy. Během dne si dopřejeme další, odpoledne také, a někteří dokonce ještě před večeří. Množství kofeinu by se však nemělo přehánět. Prozradíme vám výsledky vědeckých výzkumů, které odhalují, kolik kávy už je mnoho.

Kolik šálků kávy je příliš mnoho

Vědci se podívali na tuto problematiku a došli k závěru, že zdraví dospělí by neměli užívat více než 400 mg kofeinu denně. To je ekvivalent asi čtyř 200ml šálků kávy denně. Pokud po kávě sahají dospívající, měli by omezit svůj příjem na méně než 100 mg denně, což je asi jeden šálek. Káva v nadbytku může škodit. Příznaky, které jsou spojeny s konzumací příliš velkého množství kofeinu, jsou například problémy se spánkem.

Doporučený článek:  Zdravé srdce i celý oběhový systém: chia semínka jsou zázrak, který si můžeme dopřát každý den

Kofein může narušit spánek. V první řadě může ztížit usínání, ale může také negativně ovlivnit délku hlubokého spánku. Účinky se projeví i tehdy, když se poslední šálek kávy vypije odpoledne nebo večer. Jedna studie zjistila, že konzumace kofeinu šest hodin před spaním zkrátí celkovou dobu spánku o hodinu. Je třeba poznamenat, že tělo starších lidí potřebuje více času na zpracování kofeinu.

Zdroj obrázku: Freepik

Další příznaky nadměrné konzumace kávy

Mezi další příznaky patří například rychlejší tlukot srdce. Výsledky studií o vztahu kofeinu s palpitacemi jsou protichůdné – některé ukázaly souvislost a jiné zase ne. Jak poukazují odbornici, u zdravých lidí, kteří pravidelně pijí kávu, by kofein neměl způsobovat bušení srdce. Někteří lidé, kteří jsou citlivější na účinky kofeinu nebo trpí srdeční chorobou, však mohou mít pocit, že srdce bije příliš tvrdě nebo příliš rychle nebo že jeho práce je nerovnoměrná.

Doporučený článek:  Česnek je univerzální a velmi oblíbenou ingrediencí

Častým příznakem je také bolest hlavy. Kofein způsobuje zúžení krevních cév mozku. Když přestanete konzumovat kofein, krevní cévy ve vašem mozku se rozšíří. To zvyšuje průtok krve a může vyvolat bolest hlavy. Přestože tento typ bolesti hlavy je nejčastěji způsoben vysazením kofeinu, může být také způsoben nadměrným příjmem kofeinu, citlivostí na kofein nebo kolísáním příjmu kofeinu ze dne na den.

Zdroj: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/caffeine/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5563313/, https://www.healthline.com/health/caffeine-overdose, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3805807/, https://www.nbcnews.com/health/heart-health/caffeine-doesn-t-give-you-heart-palpitations-study-finds-n504741, https://www.health.harvard.edu/heart-health/caffeine-unlikely-to-trigger-palpitations-in-healthy-people, https://www.webmd.com/migraines-headaches/triggers-caffeine

Podobné články: