Vyvážená strava je základem zdraví a umožňuje hladké fungování těla. Podle různých výzkumů je zřejmé, že potraviny jsou klíčem v prevenci proti různým chorobám, a mohou dokonce působit na organismus léčivým způsobem. Jedním z takových příkladů je tuzemská superpotravina, kysané zelí. Je pokladnicí cenných živin, vitamínů, minerálů a antioxidantů, je balzámem pro střeva a imunitu, ale působí též proti rakovině. Proč konzumovat kysané zelí třikrát týdně?
Strava pro zdraví
To, že má jídlo vliv na stav těla, je zřejmé už dlouhá staletí. V poslední době vědci prokázali též dopad stravy na psychiku a duševní zdraví. Stres totiž zapříčiňuje metabolické změny ve střevním mikrobiomu, je proto nutné zařadit do jídelníčku produkty, které trávení zlepší. Vědecké výzkumy stále pokračují, přesto je jasné, že kysané zelí patří mezi superpotraviny. A co víc, je tuzemské a nestojí majlant, je základem mnoha tradičních receptů, proto se může objevovat na stolech strávníků častěji. Zabraňuje rozvoji zánětů a závažného kolorektálního karcinomu, který je v Česku na špici onkologických onemocnění.
Blahodárné bakterie mléčného kvašení
Čím to, že je kysané zelí tak zdravé? Za vším jsou bakterie mléčného kvašení, které vznikají v průběhu fermentace. Pomáhají s trávením a s chodem střev, k tomu ochraňují střevní epitel. To je důvod, proč je kysané zelí řazeno mezi přírodní probiotika. Podle expertů může konzumace kysaného zelí třikrát týdně snížit riziko rakoviny tlustého střeva až o 40 procent, účinky jsou k tomu potvrzené i u jiných druhů onkologických onemocnění.
Vlastnosti kysaného zelí
Kysané zelí se právem řadí mezi superpotraviny, protože obsahuje vitamíny A, C, E, K a skupiny B, k tomu minerály, jako jsou hořčík, vápník a železo. Je zdrojem vlákniny a mnoha antioxidantů, které detoxikují tělo a likvidují volné radikály. Kysané zelí má protizánětlivé účinky, současně reguluje hladinu glukózy v krvi a preventivně působí proti rozvoji kardiovaskulárních onemocnění, protože snižuje hladinu špatného cholesterolu. Kysané zelí přes své pozitivní účinky na zdraví není vhodné pro pacienty s vysokým krevním tlakem a chorobami ledvin.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-sauerkraut