„Ten váš americký Halloween mě obtěžuje, sfoukněte svíčky“, reagovala sousedka na naše vydlabané dýně

Jako každý rok, i letos jsme s rodinou oslavili Halloween. Já a moje žena, společně s našimi dvěma ratolestmi, jsme se pustili do vydlabávání dýní. To je v naší rodině vždycky událost. Kluci, oba už ve školním věku, si to náramně užívají a předhánějí se, kdo vyřeže děsivější obličej. Pak ty dýně naskládáme před dům, zapálíme v nich svíčky a sledujeme, jak se tmou nesou ty strašidelné stíny. Všechno bylo jako vždycky, dokud jsme neslyšeli zaklepání na dveře.

Na prahu stála naše sousedka, paní Kovaříková, celá vzteklá. Říkala, že ty naše dýně ji strašně ruší, že jí svítí do oken, že jí straší a že bychom měli sfouknout ty svíčky, protože ona se musí dívat z okna právě na náš dům a naši „výstavu“. A jak dodala, s povzdechem, že je to taky americký svátek a my bychom neměli podléhat takovým zahraničním vlivům.

Doporučený článek:  Při sběru hub je vhodné dodržet pravidla a sbírat pouze známé druhy

Chvíli jsem na ni koukal, trochu překvapen. Pak jsem se ale vzpamatoval a pokusil jsem se jí v klidu vysvětlit, že Halloween má své kořeny u Keltů a že je to tedy vlastně mnohem blíž naší kultuře, než by si mohla myslet. tedy, že jde o svátek který má mnohem blíže Evropě, než USA.

Paní Kovaříková na mě pohlédla s tím svým typickým pohledem, kterým dokázala zamrazit i čaj v šálku, ale já pokračoval. Řekl jsem jí, že tradice oslavovat konec sklizně a příchod zimy je něco, co je s námi už stovky let a že světlo dýňových lampiónů má vyhánět zlé duchy a přinášet štěstí do domova.

Doporučený článek:  Arekové ořechy způsobují závislost. Patří mezi nejužívanější drogy světa

Nakonec paní Kovaříková odfrkla a odešla bez dalšího slova. A my? My jsme si ten večer užili jak nikdy. Zapálili jsme ještě pár svíček navíc a povídali si o všech těch pověrách a starých příbězích. Děti, ty spokojeně usnuly s myšlenkou, že jejich dýňoví strážci hledí do noci a chrání náš dům před vším zlým.

I když se nám paní Kovaříková pokusila trochu zkazit večer, tak se nám to nenechalo zkazit. Naopak, ten večer jsme si ještě víc uvědomili, jak tyhle společné chvíle s rodinou a dodržování tradic jsou důležité. A že i když někomu mohou připadat zvláštní nebo zastaralé, pro nás mají smysl. A abych byl upřímný, s tou „Amerikou“ nás paní sousedka tak pobavila, že příští rok nakoupím dýní dvakrát více, ať třeba pukne vzteky. Nebo ať se trochu dovzdělá.

Doporučený článek:  Avokádový olej patří k nejcennějším vůbec. Doplní vzácný vitamin E a postará se o dokonalou pleť

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek, https://cs.wikipedia.org/wiki/Halloween, https://cs.wikipedia.org/wiki/Keltov%C3%A9

Podobné články: