Česnek vysazený na podzim vyklíčí hned zkraje jara

Česnek je v kuchyni důležitým pomocníkem, kterého přidáváme téměř do každého pokrmu při vaření. Můžete si ho přitom vypěstovat na zahradě, takže za jeho konzumaci hodně ušetříte. Poradíme vám, jak na to. Se správným postupem si užijete vitamíny A, B1, B6 a C, minerály i stopové prvky, kdykoli jen budete chtít. Jakých pravidel se držet?

Podzimní výsadba česneku má mnoho výhod

Většina lidí provádí výsadbu česneku na jaře. Na podzim je to mnohem lepší, protože se vyhnete chorobám, jako je cibulová plíseň. Ta je typická hlavně pro cibule, ale může napadnout také česnek nebo pórek. Výsadbu musíte provést ve správnou chvíli, aby stroužky dokázaly zakořenit a přežít celou zimu. Na jaře se začnou na záhonu objevovat klíčky, což vám zaručeně udělá velkou radost.

Doporučený článek:  Zelenina a ovoce můžou i uškodit. Ty nejoblíbenější obsahují příliš nebezpečných pesticidů

Na výsadbu vyberte jen nejlepší stroužky

Základem úspěchu jsou správné stroužky. Spolehněte se na středně velké až velké kusy. Nejlépe bude chutnat česnek s růžovofialovými palicemi, který se pěstuje hodně v Čechách. Jeho chuť i vůně budou velmi silné. Výsadbu byste měli provést ve druhé polovině října nebo na začátku listopadu. Když to uděláte příliš brzy, česnek vám zmrzne. Nemusíte proto nikam spěchat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jakou půdu má česnek nejraději?

Všechny rostliny potřebují správnou půdu pro svůj růst. V případě česneku se jedná o univerzální křemenný písek. Na kompost nebo hnůj zapomeňte a na daném místě byste ho neměli přidávat dva roky před pěstováním česneku. Česnek miluje písčitou půdu, skrz kterou se budou moci stonky snadno prodírat na světlo a růst bez velké námahy.

Doporučený článek:  Česneková tinktura posílí zdraví. Její užívání má pravidla

Kdy můžete na jaře očekávat první česnek?

Česnek vysaďte do řad asi 30 cm od sebe. Jednotlivé stroužky byste měli zasadit asi 10 cm od sebe. Na jaře se potom můžete těšit na první klíčky ve chvíli, kdy teploty dosáhnou 3–5 stupňů během dne. Při výběru záhonu na zahradě byste měli vsadit na místa, kde bylo předtím zelí, květák, celer nebo okurky. Rozhodně ho nedávejte stále na stejné místo ani na místo, kde byly dříve cibuloviny.

Zdroj: https://www.almanac.com/planting-garlic-fall

Podobné články:

Zářivá zrcadla bez jediné šmouhy může mít doma každý. Stačí použít správné prostředkyZářivá zrcadla bez jediné šmouhy může mít doma každý. Stačí použít správné prostředky

Fleky, šmouhy, nebo přímo pruhy na zrcadle? Skleněné plochy jsou obrazem čisté domácnosti, špinavé zrcadlo je pak k vzteku pro každou hospodyňku, která chce mít domácnost dokonale čistou. Jenže jak

Tihle motýlci doma nikoho nepotěší. Kuchyni mohou během chvíle zamořit nebezpečnými patogenyTihle motýlci doma nikoho nepotěší. Kuchyni mohou během chvíle zamořit nebezpečnými patogeny

Máte doma malé chlupaté můry? Někdy se jim říká odpadní mušky. Nejsou pro zdraví přímo nebezpečné, protože nekoušou. Pro alergiky ovšem představují nebezpečí a měli byste se jich vždy zbavit.

Lidé vyhazují zelené listy mrkve, a přitom netuší, o jak cennou potravinu se připravujíLidé vyhazují zelené listy mrkve, a přitom netuší, o jak cennou potravinu se připravují

Když na zahradě vypěstujete mrkev, určitě použijete pouze kořenovou část a krásné zelené listy vyhodíte. Věřte nebo ne, ale i ta zelená část z mrkve je velmi prospěšná zdraví.