Bylinky a zeleninu si můžeme snadno vypěstovat i doma

Zahradničení nemusí být omezeno pouze na venkovní prostor. Pěstování bylinek a zeleniny v interiéru je stále populárnější a nabízí skvělou možnost mít čerstvé a aromatické plodiny přímo u sebe doma. Navíc si mnoho druhů můžete pěstovat i během zimních měsíců, což u klasického pěstování nejde. Poradíme vám, jak si udělat domácí zahradu za oknem.

Co budete pěstovat?

V první řadě si musíte vybrat, co dokážete doma pravidelně používat. Bylinky jako máta, bazalka a petržel jsou ideální pro pěstování ve stínu, zatímco rajčata, papriky a špenát potřebují více slunečního světla. Zohledněte dostupný prostor a světelné podmínky ve vašem interiéru. Ideální (hlavně v zimě) je parapet, kam jde nejvíce slunečního světla.

Doporučený článek:  Se zápachem nohou bojuje mnoho lidí. Problém pomůžou vyřešit léčivé koupele

Příprava květináčů a vhodná půda

Správná velikost nádob a půda vhodná pro konkrétní rostliny jsou základem úspěchu. Použijte kvalitní zahradní půdu s dobrou propustností. Květináče nebo truhlíky by měly mít otvory na spodní straně pro odvodnění. Vždy si předem zjistěte, co přesně dané rostliny potřebují. Jedině tak získáte bohatou úrodu i na velmi malém prostoru ve svém domově.

Zdroj obrázku: Freepik

Přirozené i umělé světlo

V zimě bude pravděpodobně pro rostliny málo světla. Pro nápravu vám poslouží speciální LED osvětlení, které napodobí přirozené sluneční světlo a poskytnout rostlinám potřebné spektrum pro fotosyntézu. Umístěte osvětlení ve správné vzdálenosti od rostlin a dodržujte doporučený čas osvětlení. Všechno najdete na obalu produktu nebo se poraďte v zahradnictví.

Doporučený článek:  Měsíčková tinktura je první pomocí při zánětu a bolesti v krku. Její výrobu zvládne každý

Každodenní péče

Pravidelné zalévání, kontrola rostlin, ochrana bez škůdci, hnojení a sběr plodin jsou základy péče o všechny byliny, ovoce i zeleninu. Také se ujistěte, že teplota v místnosti je optimální pro vaše rostliny. Jakmile dáte dohromady všechny podmínky a péči, kterou rostliny potřebují, získáte velké množství úrody, aniž byste museli mít velkou zahradu a obrovské záhony.

Zdroj: https://www.shape.com/lifestyle/mind-and-body/how-to-start-an-indoor-garden

Podobné články:

Nejen do polévky. Dýně jsou skvělé i syrové, vyniknou v salátu, ozvláštní smoothieNejen do polévky. Dýně jsou skvělé i syrové, vyniknou v salátu, ozvláštní smoothie

Podzimnímu menu určitě kraluje dýně. Je to produkt, který můžeme sehnat v mnoha různých podobách. Některé druhy musíme uvařit, než je sníme, ale jiné si můžeme dát i syrové. Podávané