Předejděte zbytečnému plýtvání potravinami během vánočních svátků

Svátky, zvláště pak Vánoce, jsou už tradičně spojovány s velkým množstvím jídla. Jenže stoly plné nejrůznějších pokrmů vedou k plýtvání, které je katastrofální nejen pro naši peněženku, ale i pro životní prostředí. Sváteční nálada a perspektiva volna svádí k bezstarostným nákupům. Lákají nás barevné obaly, akční ceny a přesvědčení, že je v pořádku utrácet o svátcích víc.

Vše si dobře naplánujte

Rozmyslete si, kolik lidí ke slavnostnímu stolu u vás doma usedne. Podle toho nakupujte množství jídla. Udělejte si soupis toho, co už máte v lednici, ve skříňkách a spížích. Můžete zjistit, že zásoby bohatě vystačí na několik svátečních pokrmů. Potraviny s bližším datem spotřeby zpracujte co nejdříve. Před nákupem si sepište seznam a nakupujte přesně podle něj.

Doporučený článek:  Zavařování může trvat jen pár minut. Stačí využít netradiční metodu, kterou si zamilujete

Potraviny je nutné správně skladovat, jinak bychom je mohli brzo vyhodit. Týká se to především zeleniny, ovoce, masa, mléčných výrobků a dezertů. Potraviny uložte do lednice nebo do mrazáku ihned potom, co je přinesete domů. Některé z nich budou potřebovat chladnější sklep, jiné vydrží i při pokojové teplotě.

Zdroj obrázku: Freepik

Nepoužité jídlo zamrazte

Pokud uvaříte až moc jídla, můžete ho zamrazit na později. Bez obav vložte do mrazáku zbytek knedlíků, a to i tepelně upravených. Polévky můžete ve vzduchotěsné nádobě skladovat až šest měsíců nebo z nich udělat bujónové kostky. Podobně se dá zamrazit i guláš, který vás zachrání, až se vám nebude chtít vařit.

Doporučený článek:  Pravidelné prořezávání udrží stromy na zahradě zdravé a hezké na pohled

Bramborový salát s majonézou nebo jogurtem by se zamrazovat neměl, ale můžete zamrazit samostatnou vychladlou zeleninu. Dorty a dezerty lze zmrazit jakkoliv, nejlepší je ale rozdělit je na malé porce. Některá jídla lze použít jako sladké dárky pro hosty. Když ale vezmeme v úvahu, že většinou jich i oni mají dostatek, je lepší podělit se s potřebnými. Zkuste kontaktovat nadaci, která pořádá potravinové sbírky. Vyhození by měla být až poslední možnost.

Zdroj: https://www.sustainability.vic.gov.au/recycling-and-reducing-waste/at-home/avoid-waste/food-waste/how-to-save-food

Podobné články: