Svátky, zvláště pak Vánoce, jsou už tradičně spojovány s velkým množstvím jídla. Jenže stoly plné nejrůznějších pokrmů vedou k plýtvání, které je katastrofální nejen pro naši peněženku, ale i pro životní prostředí. Sváteční nálada a perspektiva volna svádí k bezstarostným nákupům. Lákají nás barevné obaly, akční ceny a přesvědčení, že je v pořádku utrácet o svátcích víc.
Vše si dobře naplánujte
Rozmyslete si, kolik lidí ke slavnostnímu stolu u vás doma usedne. Podle toho nakupujte množství jídla. Udělejte si soupis toho, co už máte v lednici, ve skříňkách a spížích. Můžete zjistit, že zásoby bohatě vystačí na několik svátečních pokrmů. Potraviny s bližším datem spotřeby zpracujte co nejdříve. Před nákupem si sepište seznam a nakupujte přesně podle něj.
Potraviny je nutné správně skladovat, jinak bychom je mohli brzo vyhodit. Týká se to především zeleniny, ovoce, masa, mléčných výrobků a dezertů. Potraviny uložte do lednice nebo do mrazáku ihned potom, co je přinesete domů. Některé z nich budou potřebovat chladnější sklep, jiné vydrží i při pokojové teplotě.
Nepoužité jídlo zamrazte
Pokud uvaříte až moc jídla, můžete ho zamrazit na později. Bez obav vložte do mrazáku zbytek knedlíků, a to i tepelně upravených. Polévky můžete ve vzduchotěsné nádobě skladovat až šest měsíců nebo z nich udělat bujónové kostky. Podobně se dá zamrazit i guláš, který vás zachrání, až se vám nebude chtít vařit.
Bramborový salát s majonézou nebo jogurtem by se zamrazovat neměl, ale můžete zamrazit samostatnou vychladlou zeleninu. Dorty a dezerty lze zmrazit jakkoliv, nejlepší je ale rozdělit je na malé porce. Některá jídla lze použít jako sladké dárky pro hosty. Když ale vezmeme v úvahu, že většinou jich i oni mají dostatek, je lepší podělit se s potřebnými. Zkuste kontaktovat nadaci, která pořádá potravinové sbírky. Vyhození by měla být až poslední možnost.
Zdroj: https://www.sustainability.vic.gov.au/recycling-and-reducing-waste/at-home/avoid-waste/food-waste/how-to-save-food