Lahodné pesto z petrželky ozvláštní každé menu. Jedinečné jsou ale také jeho zdravotní účinky

Petržel nemusíte použít pouze v kuchyni na dochucení různých pokrmů. Jednou týdně si z ní zkuste udělat například lahodné pesto, které si pak můžete namazat na čerstvé pečivo nebo ho využít k jiným příležitostem. Hodit se bude především v případě, že máte problémy s nedostatkem železa a hrozí vám anémie.

K čemu bude dobré pesto z petržele?

Nedostatek železa se může projevit několika způsoby. Pesto je pasta, která se vyrábí především v Itálii. Většinou se dělá z bazalky a piniových oříšků. V dnešním receptu ale zkusíme tradiční petržel, kterou si můžete sami doma vypěstovat a mít ji tak kdykoliv po ruce. Podpoříte tím nejen červené krvinky, ale také má další léčivé vlastnosti, které určitě oceníte. Mezi ty patří například doplnění vitaminu C, který posiluje imunitní systém.

Doporučený článek:  Oblíbené bylinky nesmí chybět v kuchyni ani domácí lékárničce

Pokud budete petržel často přidávat do jídla, zmírníte příznaky některých infekcí nebo jim úplně předejdete. Navíc ji můžete využít také k odstranění nepříjemného zápachu z úst, stačí ji přitom pouze žvýkat. Jestli jste snědli více česneku nebo jste právě vykouřili cigaretu, vyplatí se mít petržel při ruce.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak si udělat petrželové pesto?

Na dokonalé pesto z petržele budete potřebovat dva svazky petrželky, hrst rukoly, 1/4 hrnku mandlí, ale můžete použít i lískové nebo vlašské ořechy, poté lžičku citronové šťávy, stroužek česneku, 4 lžíce olivového oleje, 3 lžíce nastrouhaného parmazánu a také sůl a pepř na dochucení. Všechny suroviny pak stačí jen vložit do mixéru a mixovat do hladké pasty. Dochuťte solí a pepřem.

Doporučený článek:  Česnek je třeba přidat do pokrmů ve správný čas. Jinak ztrácí aroma i cenné živiny

Pesto si pak můžete namazat nejen na chleba, ale použít ho také jako omáčku na oblíbené těstoviny. Vyplatí se pak jíst pesto až dvakrát týdně. Za několik týdnů byste měli pocítit výrazné změny, protože se vám do těla dostane více železa, a tím pádem se vám sníží riziko anémie. Správně zabalené pesto vydrží v lednici několik dní, nemusíte si tak dělat pokaždé čerstvé.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/parsley-benefits

Podobné články:

Bobkový list nechybí v žádné kuchyni. Málokdo však zná jeho jedinečné použití v koupelněBobkový list nechybí v žádné kuchyni. Málokdo však zná jeho jedinečné použití v koupelně

Kdo by neznal použití bobkového listu v kuchyni. Právě bobkový list je koření, které se na našem území používá opravdu hojně. Například omáčky si bez něj ani neumíme představit.

Teplé podzimní dny vybízí k procházkám přírodou. Nezapomeňte nasbírat cestou léčivé bylinyTeplé podzimní dny vybízí k procházkám přírodou. Nezapomeňte nasbírat cestou léčivé byliny

Podzim je tady a s ním chladné počasí. Přichází ale také období, kdy budete sbírat bylinky a ukládat je na zimu. V bylinkářství jsou nejcennější plody, kořeny i semena.