7 kroků pro péči o trávník na podzim: na jaře puknou všichni sousedé závistí

S koncem léta rozhodně není zahradnickým pracím konec, dokonce s odložením sekačky nelze nechat trávník ladem až do jara. Potřebuje totiž péči, stejně jako ovocné stromy a keře. A péče o něj se rozhodně vyplatí, protože na jaře se odvděčí souvislou a bujnou zelení. Jak před zimou o trávník pečovat a na co rozhodně nezapomenout, aby přečkal chladné zimní dny bez úhony?

Podpora správným zahnojením

Mezi zásadní podzimní práce na zahradě patří hnojení. To platí též pro trávník, který potřebuje před zimou podpořit. Oproti jarním hnojivům, která mají příměs dusíku pro zrychlení růstu, před zimou jsou vhodnější hnojiva s obsahem fosforu a draslíku, aby rostliny odolaly nízkým teplotám.

Odstranění mechu je povinnost

Mech je pro trávník jako mor, daří se mu ve stínu nebo v hutné a jílovité půdě, po čase může doslova zlikvidovat trávník a rozrůst se do obřích rozměrů. Důležité je hrabání zbytků trávy po seči a odstraňování plsti, doporučuje se dodatečné pískování. Mechu vyhovuje kyselá půda, proto se může použít vápno a od jara hnojivo s vápnitým dolomitem.

Doporučený článek:  Zázvorový sirup prohřeje tělo a zbaví ho každého nachlazení. Za svou sílu vděčí třem složkám

Provzdušňování pro lepší růst

Mezi další povinné činnosti patří provzdušňování a vertikutace trávníku, kterou se musí začít, aby se odstranila suchá stébla a odumřelé rostlinky. Poté je čas na provzdušnění, které se provádí vertikutátorem, ale dobře poslouží též speciální hrábě nebo vidle, kterými se dostane vzduch do půdy a zlepší se stav zeminy, jež snáze získá vodu a hnojiva.

Zdroj obrázku: Freepik

Pořádná zálivka po suchém období

Letní vedra trávník vyčerpávají, proto je na podzim nutné dodat rostlinám vláhu. Zavlažování se provádí po vertikutaci v několikadenních intervalech, aby se rostliny mohly zregenerovat před zimou. Po této fázi je vhodné trávník zahnojit speciálními hnojivy určenými pro toto roční období.

Doporučený článek:  Luštěniny nesmí ve zdravém jídelníčku chybět. Při špatné úpravě ale mohou způsobit trávicí obtíže

Dosévání a obnovování porostu

Teploty okolo 10 stupňů, které neklesají v noci pod bod mrazu, jsou ideální pro klíčení nových travních semínek, proto je tento čas možné využít k regeneraci trávníku a dosévání vypelichaných nebo poškozených ploch. Obnovovací travní směs nadto vyniká rychlejší klíčivostí, proto bude trávník krásně bujný ještě před příchodem zimy.

S vápnem se to nesmí přehánět

Trávník nemá rád příliš kyselou půdu, nadto může prorůstat mechem nebo přesličkou, optimální hodnoty pH jsou mezi 5,5 a 6,5. Odkyselení je třeba provádět opatrně, aby nedošlo k oslabení travních rostlin. Provádí se v průběhu listopadu a prosince.

Doporučený článek:  Vše co jste chtěli vědět o kaktusech

Bez plevelu po celou zimu

Plevelným rostlinám se daří v každém ročním období, stačí jen pár stupínků nad nulou a už se objevují, proto ještě před zimou dokonale odplevelte travní porost. Použít je možné dvousložkové herbicidy, které zlikvidují i odolné býlí. Namísto speciálních přípravků je možné též odstranit plevel ručně, vykopané rostliny se doporučuje neukládat do kompostéru, ale raději spálit.

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/uk-en/article/autumn-lawn-care-guide

Podobné články:

Obohaťte svůj šálek kávy o podzimní tóny. Zázvor a skořici ocení celý organismusObohaťte svůj šálek kávy o podzimní tóny. Zázvor a skořici ocení celý organismus

Mnoho lidí si nedokáže představit den bez ranní nebo odpolední kávy. Účinně stimuluje, ale také nám dopřává chvilku relaxace. Ukazuje se, že když do tohoto horkého nápoje přidáte trochu zázvoru,

Hustý a sytě zelený trávník je sen každého majitele zahrady. Obyčejný šroubovák k tomu dopomůžeHustý a sytě zelený trávník je sen každého majitele zahrady. Obyčejný šroubovák k tomu dopomůže

Každý zahrádkář věnuje hodně pozornosti a péče květinovým a zeleninovým záhonům. Na trávník přitom většina lidí vůbec nemyslí, i když si také zaslouží řádnou péči. V létě totiž trpí stejně