Dalmatské chryzantémy jsou nádherné trvalky. Jejich hlavní přínos poznáte každé léto

Komáři, klíšťata, mouchy. Sezona dotěrného hmyzu je v plném proudu a nastává otázka, jakým způsobem se chránit. Použít kupované repelenty plné chemikálií, které jsou agresivní nejen vůči hmyzu, ale také narušují pokožku? Nebo obrátit se na přírodu a najít přírodní repelent, který efektivně chrání před bodavým hmyzem a klíšťaty? Možností jsou dalmatské chryzantémy, které obsahují látky, které fungují jako dokonalý insekticid. Jak tyto rostliny pěstovat?

Dalmatské chryzantémy u nás

Nejčastěji se pro tuto rostlinu užívá název dalmatská chryzantéma nebo kopretina starčkolistá, někdy též řimbaba starčkolistá či řimbaba dalmatská. Mnoho názvů, jedna rostlina, která patří mezi trvalky a dorůstá do výšky až 90 centimetrů. Vykvétá v průběhu června, přičemž se snadno pěstuje. Její největší výhodou je obsah látek, takzvaných pyrethrinů, které působí jako insekticidy, k tomu nejsou toxické vůči savcům, ptákům ani plazům, využívají se proto i v zemědělství.

Doporučený článek:  Narcisy mohou ve váze vydržet dlouho krásné. Stačí je správně střihnout a nešetřit vodou
Zdroj obrázku: Freepik

Už žádné bodnutí

Nepříjemným setkáním s klíšťaty a komáry je možné zamezit, stačí vysadit správné rostliny na zahradu nebo na balkon. Právě dalmatská chryzantéma je rostlinou, která je nejvíce vhodná. Díky tomu neohrozí žádného člena rodiny polétavý hmyz, ráno se už nikdo nebude budit s kousanci a nepříjemnými svědivými otoky. Tyto květiny fungují spolehlivě, protože vylučují látky, které hmyz nesnese.

Nenáročná na péči

Kopretina starčkolistá je zcela nenáročná na péči, nejdůležitější je získat semena opravdu této odrůdy, protože se často plete s jinými. Dochází také k záměně této rostliny za heřmánek nebo za okrasné sedmikrásky. Výsadba je vhodná na okraje pozemků, do okolí teras nebo k venkovnímu posezení. Jedná se o trvalky keřovitého vzrůstu, při dostatečné péči a zálivce bujně kvetou. Kromě praktického využití také krásně vypadají, vyjímají se též v květníku jako ozdoba u vchodových dveří nebo na schodech.

Zdroj: https://choice.npr.org/index.html?origin=https://www.npr.org/sections/health-shots/2016/07/20/486635116/taking-the-battle-against-lyme-disease-ticks-to-the-backyard

Podobné články: