Cuketě se může dařit na každém záhoně. S dobrými sousedy bude úroda ještě bohatší

Péče o rostliny nespočívá pouze v hnojení, zalévání a odstraňování plevele. Záleží vám na hojné úrodě cuket? Výnos je ovlivněn mnoha faktory včetně správného sousedství. Existují plodiny, bylinky a květiny, které mohou pro tuto oblíbenou zeleninu udělat hodně. Co k cuketám zasadit, abyste si pochutnali na chutných a šťavnatých plodech?

Nesázejte rostliny stejného druhu vedle sebe

Dobré sousedství je důležité nejen v mezilidských vztazích, ale i v případě pěstování cuket. Je důležité vybrat správné rostliny do blízkosti zeleninových záhonů. Nemělo by být náhodné, protože se stává, že některé rostliny interagují velmi negativně, například spolu soutěží o živiny z půdy. Některé ale mohou stimulovat jejich růst a chránit je před škůdci.

Doporučený článek:  Zázvor dodá podzimnímu menu tu správnou chuť. Pro některé ale znamená nepříjemné problémy

Co lze zasadit vedle cuketového záhonu? Existují pravidla, která budou užitečná v každé zeleninové zahradě bez ohledu na to, jaký druh si k pěstování vyberete. Nejprve je třeba myslet na to, že je špatný nápad sázet vedle sebe rostliny patřící do stejné rodiny. V případě cuket jsou to tykvovité rostliny. Jsou náchylné ke stejným chorobám, takže pokud se jedna rostlina nakazí, rychle se rozšíří.

Zdroj obrázku: Freepik

Cukety a česnek

Cuketám se nejlépe daří v humózní půdě. Patří mezi světlomilné rostliny, ale nemají rády průvan. Také je nutná pravidelná zálivka. Bude si rozumět s cibulovou zeleninou, tedy cibulí a česnekem. Specifická vůně podporuje ochranu proti škůdcům. Bylinky tvoří ochrannou bariéru pro hmyz, aksamitníky zastraší nenasytné mšice. Cuketa bude dobře růst také ve společnosti hrachu, fazolí nebo kukuřice.

Doporučený článek:  Slupky z ovoce a zeleniny do koše nepatří. Doma i na zahradě najdou skvělé využití

Výběr správného sousedství nám pomůže získat nejen působivé výnosy, ale také rozmanitost na talíři. Domácí zelenina je totiž nepřekonatelná. Navíc je nízkokalorická, takže by neměla chybět v jídelníčku lidí snažících se udržet si štíhlou postavu. Cukety mají nízký glykemický index, takže je mohou jíst i lidé s cukrovkou a inzulinovou rezistencí.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/zucchini-companion-plant-guide#quiz-0

Podobné články:

První třešně dorazily na pulty obchodů. Víme, proč je nekupovat a počkat si na lepšíPrvní třešně dorazily na pulty obchodů. Víme, proč je nekupovat a počkat si na lepší

V obchodech můžete najít první třešně. Jejich cena je ovšem šílená. Dnes nám přijde, že je v obchodě drahé všechno, ale za třešně v obchodě mimo jejich sezónu zaplatíte skutečné jmění.

Lidé vyhazují zelené listy mrkve, a přitom netuší, o jak cennou potravinu se připravujíLidé vyhazují zelené listy mrkve, a přitom netuší, o jak cennou potravinu se připravují

Když na zahradě vypěstujete mrkev, určitě použijete pouze kořenovou část a krásné zelené listy vyhodíte. Věřte nebo ne, ale i ta zelená část z mrkve je velmi prospěšná zdraví.