Cuketě se může dařit na každém záhoně. S dobrými sousedy bude úroda ještě bohatší

Péče o rostliny nespočívá pouze v hnojení, zalévání a odstraňování plevele. Záleží vám na hojné úrodě cuket? Výnos je ovlivněn mnoha faktory včetně správného sousedství. Existují plodiny, bylinky a květiny, které mohou pro tuto oblíbenou zeleninu udělat hodně. Co k cuketám zasadit, abyste si pochutnali na chutných a šťavnatých plodech?

Nesázejte rostliny stejného druhu vedle sebe

Dobré sousedství je důležité nejen v mezilidských vztazích, ale i v případě pěstování cuket. Je důležité vybrat správné rostliny do blízkosti zeleninových záhonů. Nemělo by být náhodné, protože se stává, že některé rostliny interagují velmi negativně, například spolu soutěží o živiny z půdy. Některé ale mohou stimulovat jejich růst a chránit je před škůdci.

Doporučený článek:  Zelenina je to nejlepší, co svému tělu dopřát. Některé kombinace ale raději nezkoušejte

Co lze zasadit vedle cuketového záhonu? Existují pravidla, která budou užitečná v každé zeleninové zahradě bez ohledu na to, jaký druh si k pěstování vyberete. Nejprve je třeba myslet na to, že je špatný nápad sázet vedle sebe rostliny patřící do stejné rodiny. V případě cuket jsou to tykvovité rostliny. Jsou náchylné ke stejným chorobám, takže pokud se jedna rostlina nakazí, rychle se rozšíří.

Zdroj obrázku: Freepik

Cukety a česnek

Cuketám se nejlépe daří v humózní půdě. Patří mezi světlomilné rostliny, ale nemají rády průvan. Také je nutná pravidelná zálivka. Bude si rozumět s cibulovou zeleninou, tedy cibulí a česnekem. Specifická vůně podporuje ochranu proti škůdcům. Bylinky tvoří ochrannou bariéru pro hmyz, aksamitníky zastraší nenasytné mšice. Cuketa bude dobře růst také ve společnosti hrachu, fazolí nebo kukuřice.

Doporučený článek:  Rakytník podpoří hubnutí. Je plný antioxidantů a vitamínů

Výběr správného sousedství nám pomůže získat nejen působivé výnosy, ale také rozmanitost na talíři. Domácí zelenina je totiž nepřekonatelná. Navíc je nízkokalorická, takže by neměla chybět v jídelníčku lidí snažících se udržet si štíhlou postavu. Cukety mají nízký glykemický index, takže je mohou jíst i lidé s cukrovkou a inzulinovou rezistencí.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/zucchini-companion-plant-guide#quiz-0

Podobné články:

Obyčejná kedlubna je ve skutečnosti vitamínová bomba, která strčí do kapsy drahé superpotravinyObyčejná kedlubna je ve skutečnosti vitamínová bomba, která strčí do kapsy drahé superpotraviny

Kedlubna je jedním z nejzdravějších druhů zeleniny, jelikož má příznivý účinek na oběhový systém, usnadňuje detoxikaci a pomáhá zhubnout. Má také velký vliv na zrak, imunitu i energii. Díky pozitivnímu