Arónie: super zdravé ovoce, které posílí srdce i imunitu, dokonce předejde obávané cukrovce

Arónie patří bezpochyby mezi tuzemské superpotraviny, používá se zejména při nachlazení nebo chřipce, protože je zdrojem mnoha vitamínů a minerálů. Je pokladnicí antioxidantů, proto je balzámem pro imunitní systém, ale drobné plody pomohou též s fungováním srdce nebo cév. Pro jaké další důvody se vyplatí po arónii sáhnout a jakým způsobem se konzumuje?

Multivitamín z přírody

Pilulky s vitamíny a minerály z lékárny? Ani náhodou, mnohem vhodnější je zvolit plody arónie, které obsahují pestrou škálu cenných látek. Je zdrojem vitamínů C a skupiny B, dále minerálů, jako jsou draslík, fosfor, vápník, hořčík a jód, tříslovin a pektinů. Oplývá mnoha různými antioxidanty, které pomáhají likvidovat volné radikály v těle. Jedná se přitom o nenápadný keř z čeledi růžovitých, který může pěstovat na zahradě každý. Nemá totiž vůbec žádné nároky, úroda je přitom bohatá a nesmírně cenná.

Doporučený článek:  Kysané zelí lze připravit na mnoho způsobů, ale jen některé bude skutečně dobré a zdravé
Zdroj obrázku: Freepik

Pro ochranu srdce a cév

Vzhledem k vysokému obsahu blahodárných látek jsou plody arónie ideální pro posílení obranyschopnosti těla před zimou. Plody se sbírají na konci srpna a začátkem září, záleží, kdy začnou žloutnout listy, poté jsou takřka černé plody nejzralejší. Plody se užívají pro podporu srdce a cév, pomáhají snížit krevní tlak a hladinu glukózy v krvi, proto jsou prevencí cukrovky, k tomu čistí cévy a zamezují shlukování cholesterolu, jsou tak nejlepším prostředkem proti ateroskleróze. Jsou lékem i pro nervový systém a mohou předcházet rozvinutí Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.

Doporučený článek:  Chřest nesmí chybět na jarním stole žádného gurmána. Díky správné přípravě se stane skutečnou lahůdkou

Elixír krásy a mládí

Černé plody pomáhají též s trávením a látkovou výměnou, mimo to jsou cestou, jak nepřibrat. A co víc, obsažené antioxidanty vrací pružnost a krásu pokožce, zlepšují stav vlasů a nehtů, dokonce vynikají anti-aging účinky. Z arónie se připravuje čaj nebo šťáva, sušené plody se mohou konzumovat samotné nebo v salátech či v dezertech. V poslední době se na trhu objevují také přípravky s drcenou nebo namletou arónií, v této formě chutná báječně v bílém jogurtu nebo v ovesné kaši.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8235034/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5068402/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6832535/, https://www.medicalnewstoday.com/articles/320610, https://www.healthline.com/nutrition/aronia-berries, https://cs.wikipedia.org/wiki/Temnoplodec, https://extension.sdstate.edu/aronia-beautiful-and-healthy, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4867058, https://www.researchgate.net/publication/26496782_Antioxidant_Activity_and_Polyphenols_of_Aronia_in_Comparison_to_other_Berry_Species

Podobné články: