Naše babičky sahaly po tinktuře z černého rybízu hlavně při nachlazení. S alkoholem se také zacházelo jako s pomůckou při bolestech nebo křečích. Černý rybíz má řadu zdravotních vlastností – pomáhá snižovat hladinu cholesterolu nebo vyrovnávat hladinu glukózy v krvi.
Vitamínová bomba
Po černém rybízu se vyplatí sáhnout kvůli jeho zdravotním vlastnostem. V první řadě je cenným zdrojem vitamínu C, ale to není všechno. V černém rybízu jsou také vitamíny B1, B2, B6, A a E, železo, draslík, vápník, hořčík, flavonoidy a vláknina. Jak zdůrazňují odborníci na výživu, toto malé ovoce poskytuje vzácné mikroelementy chlór, zinek, měď nebo jód.
Černý rybíz nejen posiluje imunitní systém. Má také silný antioxidační a protizánětlivý účinek a složky v něm obsažené regulují tlak a posilují srdce. Sloučeniny nacházející se v rybízu jsou užitečné při regulaci hladiny glukózy v krvi. Mohou také snížit vysoký cholesterol. Flavonoidy, které se nacházejí i v černém rybízu, mají diastolický účinek.
Výhody konzumace
Do stravy by ho měli zahrnout lidé, kteří zápasí například s častými křečemi v břiše. Na druhé straně infuze z listů je dobrý způsob, jak zmírnit hyperaktivitu trávicího traktu. Je také potvrzeno, že pravidelná konzumace rybízu chrání ledviny před infekcemi nebo záněty. Černý rybíz má také diuretický, diaforetický a detoxikační účinek.
Z černého rybízu si můžete připravit džemy, džusy a domácí tinkturu – nápoj, který nejenže může pomoci bojovat proti nachlazení, ale také, jak jsme již zmínili, pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi nebo cholesterolu. Zmírní bolest a příznaky otravy jídlem. Je také účinný při migréně. Tinktura z černého rybízu kvůli obsahu alkoholu není vhodná pro všechny. Nedoporučuje se lidem, kteří bojují se žaludečními vředy nebo hyperaciditou. Také není vhodná pro lidi s hepatitidou.
Zdroj: https://draxe.com/nutrition/black-currant/