Většina lidí ji považuje za otravný plevel. Kopřiva ale patří mezi nejcennější léčivky

Kopřivu najdete téměř všude. Roste v zahradách, parcích i podél cest. Málokdo ale ví, jak může být užitečná, protože ji všichni považují za plevel. Má ale spoustu léčivých účinků, které se vyplatí znát. Pomůže při různých onemocněních, posílí vlasy, nehty a zaručí zdravou pokožku. Jak můžete kopřivu používat?

Kopřiva má močopudné vlastnosti

Už naše babičky věděly, proč je kopřiva tak skvělou rostlinou. Je to bylina, kterou najdete po celém světě. Poznáte ji velmi snadno podle jejích listů, většinou je ale považována za plevel. Známá je již od starověku. Kontakt s kopřivou může znamenat nekonečné svědění, protože člověka popálí. Je to dané jejími chloupky, které najdete na listech. Dráždivé látky, kyselina mravenčí a pryskyřičné kyseliny vyvolají právě ostré bodnutí.

Doporučený článek:  Čerstvé bylinky můžeme přes zimu uchovat i v lednici

Objevují se puchýře, které byste si neměli škrábat. Svědění, otok nebo necitlivost se mohou projevit jako příznaky popálení. Říká se, že popálením od kopřiv se zbavíte revmatu. Během několika dnů budou zarudlé skvrny pryč. Listy a kořen kopřivy se pak mohou využít k léčebným účelům. Obsahují nejen vitaminy, ale také fosfor, draslík a další minerály, které jsou vhodné pro naše tělo.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké má kopřiva léčivé vlastnosti?

Už dříve se kopřiva využívala k léčení bolestí v kříži. Kopřiva obsahuje také sloučeniny, které můžete využít k léčbě zánětů. Kopřiva se také bude hodit v případě, že bojujete se zvětšenou prostatou. Její účinky už byly dokázány. Dlouhodobé problémy s močením pak mohou být snadno vyřešeny tím, že si budete dávat kopřivový čaj nebo odvar. Ten si vyrobíte velmi snadno, navíc ho můžete popíjet každý den.

Doporučený článek:  Nechte se unést vůní tymiánu. Nenápadná bylinka udrží nejen trávení v dokonalé harmonii

Stačí si jen denně trhat čerstvou kopřivu, kterou zalijete vroucí vodou a necháte několik minut louhovat. Je to velmi jednoduchý a navíc přírodní způsob, jak ochránit nejen své tělo zevnitř, ale také pokožku. Kopřiva má spoustu vitaminů, které zabrání stárnutí pokožky. Využít ji můžete na oplach vlasů nebo pro regeneraci nehtů.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-nettle-leaf#1

Podobné články:

Teplé podzimní dny vybízí k procházkám přírodou. Nezapomeňte nasbírat cestou léčivé bylinyTeplé podzimní dny vybízí k procházkám přírodou. Nezapomeňte nasbírat cestou léčivé byliny

Podzim je tady a s ním chladné počasí. Přichází ale také období, kdy budete sbírat bylinky a ukládat je na zimu. V bylinkářství jsou nejcennější plody, kořeny i semena.

Měsíčková tinktura je první pomocí při zánětu a bolesti v krku. Její výrobu zvládne každýMěsíčková tinktura je první pomocí při zánětu a bolesti v krku. Její výrobu zvládne každý

Měsíček lékařský kvete od června do září. Ze sušených květů můžete vyrobit nálev nebo tinkturu, která pomáhá s problémy s trávicí soustavou, bolestivou menstruací a záněty úst a spojivek. Květy měsíčku jsou