Výsledky nejnovějšího výzkumu potěší všechny milovníky kávy. Při pravidelném pití předchází selhání ledvin

Káva obsahuje kofein, což je skvělá látka pro lidi, kteří chtějí do těla dodat rychlou dávku energie. Někteří pijí kávu i víckrát denně, jiní jen příležitostně. Je ale pití kávy opravdu zdravé? Vědci z americké Lékařské školy Johnse Hopkinse dokázali, že káva má mimořádně příznivé účinky. Ukázalo se, že lidé, kteří si kafíčko dopřávají pravidelně, mají menší pravděpodobnost, že utrpí akutní selhání ledvin.

Je vůbec káva zdravá?

Jedinečné aroma a chuť kávy jsou tak omamné, že si život bez této černé tekutiny hodně lidí nedokáže představit. Ale má káva nějaké prospěšné vlastnosti? Naštěstí ano, o jejích blahodárných vlastnostech se mluví již dlouho. Káva díky obsahu kofeinu působí povzbudivě. Kofein dodá energii, motivaci k činnostem i lepší soustředění. Pod vlivem této látky se mírně zvedne tlak, zrychlí se tep a tělo se samo okysličuje.

Doporučený článek:  Dejte vánočnímu stromku druhý život. Na zahradě ještě může roky dělat radost
Zdroj obrázku: Pixabay

Které nemoci káva brzdí?

Již v minulosti bylo prokázáno, že má káva příznivý vliv na různá onemocnění. Pravidelné pití kávy pomáhá předcházet chronickým onemocněním, jako je cukrovka druhého typu, onemocnění jater nebo kardiovaskulární onemocnění. Káva má také příznivý vliv na trávicí soustavu, a jak se v posledních výzkumech ukazuje, má káva vliv na snížení rizika akutního selhání ledvin.

Káva a selhání ledvin

Vědci z americké univerzity uvádí, že stačí vypít alespoň jeden šálek kávy denně, aby se oddálilo selhání ledvin. Pokud vypijete káv více, je to jen ku prospěchu. Ve studii bylo sledováno 14 000 lidí s průměrným věkem 54 let. Data byla shromažďována v průběhu 24 let. Ukázalo se, že 1 694 lidem bylo diagnostikováno akutní selhání ledvin. Dále bylo potvrzeno, že kafaři měli o až 15 % nižší pravděpodobnost rozvoje akutního selhání ledvin. U lidí s konzumací 2 až 3 šálků kávy denně bylo riziko nižší až o 23 %.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/2-3-cups-of-coffee-a-day-may-reduce-kidney-injury-risk-by-23

Podobné články:

Nakládané okurky najdeme v každé kuchyni. Málokdo ale tuší, jaký poklad pro lidské tělo vlastně jsouNakládané okurky najdeme v každé kuchyni. Málokdo ale tuší, jaký poklad pro lidské tělo vlastně jsou

Nakládané okurky patří mezi velmi oblíbenou zeleninu. Jsou vítaným doplňkem k masům, ale i bramborám. Dokonce i k některým omáčkám a oblíbeným hamburgerům. Jsou nízkokalorické, takže pokud držíte dietu, rozhodně