Nádherné růže lákají i nebezpečné škůdce a nemoci. Jejich krásu je důležité dobře chránit

Růže jsou stálicí v každém květinářství a ozdobou mnoha zahrad. Jsou však také náchylné k útokům škůdců a mnoha jiným chorobám, které mohou zničit každodenní péči. Choroby růží mohou být buď infekční, nebo neinfekční. Ty neinfekční jsou způsobené špatnými povětrnostními podmínkami a používáním nevhodných přípravků, ale i nízkými teplotami a suchým vzduchem. Infekční choroby mají původ nejčastěji v plísních a vznikají špatnou péčí a nedostatečným hnojením.

Jací škůdci růže nejčastěji napadají?

Růže jsou rovněž náchylné k napadení škůdci, kteří přenášejí infekce a viry. Nejčastějšími nepřáteli růží jsou mšice, které si vybírají především mladší rostliny. Objevit se mohou i svilušky, zejména v období sucha. Růže také bývají často napadené rozličnými druhy housenek, například obalečem růžovým.

Doporučený článek:  Osm pravidel péče o zimní květiny, díky kterým budou dělat jenom radost

Důležitá je prevence a nepřetržité pozorování rostlin. Pokud se objeví některé znepokojivé příznaky, infikované části rostlin by měly být okamžitě zničeny. Důležité je také nenechávat pod keři to, co z nich opadne. Vyplatí se používat postřik, ideálně ráno nebo večer, aby nedošlo k otravě včel opylujících rostliny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Recepty na postřiky

Samozřejmě můžete zakoupit chemický roztok, ale vyrobit si můžete i svůj vlastní. Proti mšicím pomáhá odvar z litru vody a čtvrt lžičky jedlé sody. Do směsi přidejte tři kapky oleje a nastříkejte ji na rostliny. Mšic vás zbaví také postřik tabákovým odvarem, který vyrobíte asi z deseti cigaret. Ingredience smíchejte s vodou, nechte chvíli ohřívat a poté sceďte.

Doporučený článek:  Kvůli jediné chybě hortenzie nepřežijí zimu. Tyhle zahradní krásky potřebují hýčkat

Pokud rostlinu napadnou houbové choroby, můžete aplikovat postřik droždím. Pekařské droždí se usazuje na keřích, brání rozvoji škodlivých patogenů včetně plísní a vytváří přirozenou ochrannou bariéru. Je to také dobrá metoda prevence chorob přenášených škůdci. Droždí rozpusťte v mléce a přidejte trochu vody. Někdo do směsi dává ještě pár kapek tekutého mýdla.

Zdroj: https://www.gardenguides.com/12542020-homemade-insect-repellent-for-roses.html

Podobné články: