Nádherné růže lákají i nebezpečné škůdce a nemoci. Jejich krásu je důležité dobře chránit

Růže jsou stálicí v každém květinářství a ozdobou mnoha zahrad. Jsou však také náchylné k útokům škůdců a mnoha jiným chorobám, které mohou zničit každodenní péči. Choroby růží mohou být buď infekční, nebo neinfekční. Ty neinfekční jsou způsobené špatnými povětrnostními podmínkami a používáním nevhodných přípravků, ale i nízkými teplotami a suchým vzduchem. Infekční choroby mají původ nejčastěji v plísních a vznikají špatnou péčí a nedostatečným hnojením.

Jací škůdci růže nejčastěji napadají?

Růže jsou rovněž náchylné k napadení škůdci, kteří přenášejí infekce a viry. Nejčastějšími nepřáteli růží jsou mšice, které si vybírají především mladší rostliny. Objevit se mohou i svilušky, zejména v období sucha. Růže také bývají často napadené rozličnými druhy housenek, například obalečem růžovým.

Doporučený článek:  Některé cibuloviny přežijí v záhoně i třeskuté mrazy. Na jaře znovu rozkvetou v plné síle

Důležitá je prevence a nepřetržité pozorování rostlin. Pokud se objeví některé znepokojivé příznaky, infikované části rostlin by měly být okamžitě zničeny. Důležité je také nenechávat pod keři to, co z nich opadne. Vyplatí se používat postřik, ideálně ráno nebo večer, aby nedošlo k otravě včel opylujících rostliny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Recepty na postřiky

Samozřejmě můžete zakoupit chemický roztok, ale vyrobit si můžete i svůj vlastní. Proti mšicím pomáhá odvar z litru vody a čtvrt lžičky jedlé sody. Do směsi přidejte tři kapky oleje a nastříkejte ji na rostliny. Mšic vás zbaví také postřik tabákovým odvarem, který vyrobíte asi z deseti cigaret. Ingredience smíchejte s vodou, nechte chvíli ohřívat a poté sceďte.

Doporučený článek:  Pokojové rostliny potřebují zajistit ideální podmínky a ochranu před škůdci

Pokud rostlinu napadnou houbové choroby, můžete aplikovat postřik droždím. Pekařské droždí se usazuje na keřích, brání rozvoji škodlivých patogenů včetně plísní a vytváří přirozenou ochrannou bariéru. Je to také dobrá metoda prevence chorob přenášených škůdci. Droždí rozpusťte v mléce a přidejte trochu vody. Někdo do směsi dává ještě pár kapek tekutého mýdla.

Zdroj: https://www.gardenguides.com/12542020-homemade-insect-repellent-for-roses.html

Podobné články: