Mulčování jahod sníží potřebu zálivky i náročného pletí

Zahrádkáři, kteří chtějí pěstovat jahody, si rozhodně chtějí ušetřit práci. Udělat to můžete jednoduše tím, že budete záhon mulčovat. Hodně tím zmenšíte množství plevele na záhonu, protože se přes mulč jednoduše nedostane. Navíc se v půdě udrží více vlhkosti, takže nemusíte tolik zalévat. To je velmi důležité nejen pro dobrý růst, ale také úspory vody. Jak správně mulčovat své záhony?

Nejlepší materiál pro mulčování

Na mulčování můžete použít čisté kartony, plastovou nebo textilní fólii. Stejně dobře funguje také sláma, posekaná tráva, dřevěné štěpky nebo borové jehličí. Jestli chcete využít nejjednodušší a nejefektivnější možnost, pořiďte si černou fólii v zahradnictví. Udrží půdu nádherně vlhkou a teplou, takže jahody porostou rychleji a nebudete mít žádné problémy s plevelem. Hodně lidí ovšem používá také slámu nebo posekanou trávu. Udržuje půdu vlhkou a plevel nepustí na světlo.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně mulčovat půdu?

V první řadě odstraňte plevel na záhonu a rostliny zalijte. Potom na záhon položte mulč a nešetřete s materiálem. Klidně můžete mít vrstvu o tloušťce 5-8 centimetrů. Rovnoměrně ho rozprostřete kolem rostlin a dávejte si pozor, aby se samotné rostliny příliš nedotýkaly mulčovacího materiálu. Může to totiž způsobit hnilobu. Poté musíte mulč jen kontrolovat a v případě potřeby ho během sezóny doplňovat. Dávejte si také pozor, aby nebyl příliš hustý, protože půda musí stále dýchat.

Doporučený článek:  I když kvůli ní lidé pláčou, vždycky jim pomůže: cibule uleví při nachlazení a pročistí organismus

Největší výhody mulčování jahod

Udržení vlhkosti po mnohem delší dobu je možná tou největší výhodou, kterou si užijete vy i vaše peněženka. Všichni víme, že voda je drahá a tímto způsobem ji potřebujete při pěstování méně. Mulč zajistí, že nebudete záhony neustále zbavovat plevele. Mulč je ideální připravit již na podzim, protože v zimě půdu ochrání před chladem a kořeny rostlin nebudou tolik vystavené mrazu. Na jaře se nebudete obávat vymrzlých keříků a také začnou rychleji růst.

Zdroj: https://growhoss.com/blogs/study-hall/strawberry-plants-and-mulch-a-love-story

Podobné články: