Orchidej potřebuje během zimy odpočívat v chladnějších podmínkách

Orchideje jsou chloubou pěstitelů a okrasou parapetů a oken v domcích i v bytech. Ještě na podzim překrásně kvetou, s posledními opadanými květy je však čas na změnu, protože orchidej potřebuje klidovou fázi, aby mohla zase na jaře v plné síle vykvést. Jaká pravidla platí pro orchideje v tomto období a proč je nutné dbát na jejich regeneraci?

Zima je pro orchideje zásadním obdobím

Hlavně, že kvete! To je přání mnoha pěstitelů, kteří jsou zklamaní ve chvíli, kdy jejich oblíbená rostlina shodí poslední okvětní lístky. Co se musí v takové chvíli udělat? Rostlina si potřebuje odpočinout, je v takzvané klidové fázi, kdy střádá energii na jaro. V případě, že se orchideji klid a patřičná péče nedopřeje, nemusí kvést po další dva roky. Takže hned po odkvětu je nutné provést řez výhonku, na kterém byly květy, poté se musí dopřát rostlině klid, protože jen tak získá sílu na další období.

Doporučený článek:  Dopřejte vánočnímu kaktusu správné podmínky a bohatě rozkvete
Zdroj obrázku: Freepik

Jak provádět řez výhonků

Květy opadaly, je čas vzít do ruky ostré nůžky nebo nůž, které se musí před ošetřením výhonů ještě vydezinfikovat. Poté se přistoupí k seříznutí výhonku co nejblíže ke svrchnímu listu. Květní výhonek postupem času zaschne a orchidej může nabrat síly na příští kvetení. Existují však orchideje, které vykvétají na stejném výhonku, jedná se zejména o oblíbené Phalaenopsis. Výhonek se může zastřihnout obdobně, ale následně se musí rostlina umístit do chladnější místnosti a je třeba snížit zálivku.

Doporučený článek:  Během chladných dnů potřebují pokojové rostliny zvláštní péči

Klid pro regeneraci

Po odstranění výhonků se musí dopřát orchidejím čas na potřebnou regeneraci. Pěstitelé se často snaží tento krok vynechat, aby orchidej mohla vykvést okamžitě, ale může se stát naprostý opak a zastavit se kvetení zcela. Tento mýtus pramení z toho, že se prodávají kvetoucí orchideje po celý rok v hobbymarketech nebo v zahradnických centrech. Po opadání posledních kvítků se musí snížit zálivka a zastavit hnojení, rostlina se musí přemístit do chladu. Teplotu je nutné nastavit v rozmezí 15–20 stupňů Celsia. Pobyt v chladu a světle musí trvat asi tři nebo čtyři měsíce, následně je možné orchidej přemístit do tepla na parapet a zahájit zálivku i hnojení, rychle vyrazí nové výhonky.

Zdroj: https://www.aos.org/orchids/additional-resources/winter-orchid-tips.aspx

Podobné články: