Vánoční hvězda zdobí naše domovy nejen o adventu. Má ráda světlo, průvan nesnese

Vánoční hvězda, také známá jako Poinsettia, je jednou z nejoblíbenějších a nejcharakterističtějších květin spojených s vánočními svátky. Tato krásná rostlina se stala tradičním symbol naší zimní oslavy, a to zejména díky svému výraznému vzhledu a bohaté historii. V tomto článku se podíváme na historii a význam květiny vánoční hvězda během svátků.

Historie a původ květiny vánoční hvězda:

Poinsettia, českým názvem vánoční hvězda, pochází z Mexika, kde roste jako vytrvalá keřovitá rostlina. Před více než 200 lety ji přivezl do Spojených států americký diplomat a botanik Joel Poinsett. Díky němu se rostlina stala populární a získala své anglické jméno „Poinsettia.“

Doporučený článek:  Dopřejte vánočnímu kaktusu nejlepší péči. Odvděčí se bohatým kvetením

Květina vánoční hvězda ve své divoké podobě má výrazné červené listy, které se podobají okvětním lístkům. Květní částí jsou malé žluté květy, které jsou obklopeny těmito listy. Tento kontrastní vzhled byl pro mnohé velmi atraktivní, a tak se Poinsettia brzy stala oblíbenou rostlinou pro vánoční dekorace.

Zdroj obrázku: Freepik

Symbolika květiny vánoční hvězda:

Květina vánoční hvězda se stala symbolem Vánoc díky svým výrazným červeným listům, které připomínají hvězdy. Mnoho lidí věří, že tato rostlina symbolizuje narození Ježíše Krista a jeho dar životu pro svět. V některých zemích, jako je Mexiko, se květiny vánoční hvězda nazývají „La Flor de Nochebuena,“ což znamená „Květina dobré noci,“ a jsou výrazem dobré vůle a světla, které Vánoce přinášejí.

Doporučený článek:  Giganti lesů: toto jsou největší a nejmohutnější stromy naší planety

Poinsettia v moderní dobe:

Dnes je vánoční hvězda jednou z nejběžnějších květin používaných při vánočním ozdobování domů, kostelů a veřejných prostor. Kromě klasické červené barvy existují různé odrůdy s růžovými, bílými a dokonce i mramorovanými listy. Květina vánoční hvězda se vysazuje do květináčů a používá se jako střední bod vánočního stolu, ozdoba okenních parapetů nebo jako dárek pro blízké.

Je však třeba poznamenat, že květina vánoční hvězda je citlivá na změny teploty a světla. Pokud chcete udržet tuto rostlinu v dobré kondici, je důležité poskytovat jí dostatečné světlo, vyhnout se průvanu a udržovat konstantní teplotu.

Doporučený článek:  Také během zimy potřebuje půda na zahradě zajistit dostatečnou vlhkost

Vánoční hvězda je symbol Vánoc, který si získal své místo v srdcích mnoha lidí po celém světě. Její krása a historie ji dělají jedinečnou a ceněnou součástí vánočního období. Když bude váš domov zdoben touto nádhernou květinou, přinese vám nejen radost, ale také připomene význam a tradici Vánoc.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/garden/plants/advice/a994/poinsettia-care-buying-tips/

Podobné články: