Slupky z ovoce a zeleniny do koše nepatří. Doma i na zahradě najdou skvělé využití

Ovocné nebo zeleninové slupky jsou velmi chutné, ale spousta lidí je z ovoce loupe a vyhazuje. Je to přitom velká škoda, protože obsahují spoustu živin, které se našemu tělu hodí. Proto se ochuzujeme o vitaminy a další cenné látky, pokud slupky končí v koši. Jestliže je nechcete jíst, můžete slupky využít ještě jinak. A použít můžete jak slupky z ovoce, tak ze zeleniny.

Využijete především zbytky z citronu

Pokud chcete zabránit krystalizaci cukru, můžete použít citronovou kůru, která zajistí, že se nebudou tvořit hrudky. Cukr zůstane vlhký a kostky se nebudou rozpouštět a nevznikne jedna velká hrouda. Jestli často smažíte palačinky, můžete je naplnit buď sýrem, nebo čokoládou. Do sýru můžete přidat trochu citronové kůry, která zaručí, že bude chutnější. Rozhodně stojí za vyzkoušení.

Doporučený článek:  Papriky si snadno vypěstujeme na vlastní zahradě nebo balkoně

Citronovou kůru ale můžete využít ještě několika způsoby. Hodí se nejen k masu, a nemusíte se omezovat pouze na citron, ale použijte také kůru z limetky, pomeranče nebo grapefruitu. Pokrmy budou nejen ovoněné, ale také chutné. Pomocí slupek si můžete vyrobit i domácí peeling. Stačí jen slupky smíchat s trochu cukru a jemně si masírovat pokožku. Po nanesení peelingu pak opláchněte tělo vlažnou vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Osvěžte svou pokožku slupkami od ovoce

Pokud trpíte na mastnou pleť, využijte citronovou nebo pomerančovou kůru k tomu, abyste přebytečný maz odstranili z pokožky. Nezapomeňte si pak obličej opláchnout teplou vodou. Slupky slouží také k hydrataci. K ní můžete použít slupky z avokáda, kterými snížíte také otoky na očích. Na ty můžete použít také slupky z brambor.

Doporučený článek:  Ovoce je zdravé, jediná chyba ho však připraví o cenné vitamíny

Pomocí slupek nebo šťávy můžete z rychlovarné konvice odstranit také vodní kámen a další nečistoty. Slupky snadno poslouží také jako hnojivo na domácí rostliny a květiny, které pěstujete venku. A pokud pro ně přeci jen nenajdete lepší využití, vždy je můžete hodit na kompost, kde také přijdou k užitku.

Zdroj: https://www.tomsofmaine.com/good-matters/healthy-feeling/7-uses-for-vegetable-and-fruit-peel-leftovers

Podobné články:

Antioxidanty čistí tělo přirozeně. Některé potraviny jsou jimi přímo nabitéAntioxidanty čistí tělo přirozeně. Některé potraviny jsou jimi přímo nabité

Antioxidanty jsou velmi důležité chemické sloučeniny, které neutralizují volné radikály v našem organismu. Díky tomu mají velmi pozitivní vliv na naše zdraví, vzhled a vitalitu. Jaké suroviny mají vysoký obsah