Stokrát horší než ovocné mušky. Koutule nikdo doma potkat nechce, představují skutečné nebezpečí

Název koutule skvrnitá nikomu asi nic neříká, ale odpadní můra nebo odpadní muška? S těmito jmény se jistě setkal už každý. Jedná se o dvoukřídlý hmyz, který připomíná malé motýlky. Odporné můrky se živí různými organickými zbytky v kanalizačním potrubí, mohou se dostat i do domácností. Daří se jim v koupelnách i v kuchyních. Jsou hrozbou zejména pro alergiky nebo citlivé jedince, pohled na ně ale není příjemný nikomu. Jak se jich snadno zbavit? Co dělat pro to, aby se tyto můry domácnosti zdaleka vyhnuly?

Koutule aneb malí chlupatí motýlci

Vypadají opravdu dosti ošklivě, jedná se o malé motýlky, můry s chlupatým tělem a s křidélky. Řadí se mezi členovce a původně se tento druh vyskytoval v subtropických a tropických oblastech. Od prvotního nahlášení v roce 2011 se však v tuzemsku hojně rozšířil a jejich výskyt je problematický zejména v domácnostech s alergiky. Jedná se o nebodavý hmyz a oproti mouchám nebo vosám nevydává ani žádné zvuky. Tento druh hmyzu je aktivní převážně v noci.

Doporučený článek:  Během zimy potřebují ochranu venkovní rostliny i zahradní vybavení
Zdroj obrázku: Freepik

Ovocné mušky? Kdeže!

Hospodyňky nejčastěji zaměňují koutule s ovocnými muškami nebo malými můrami, ale tato moucha vypadá odlišně. Dosahuje velikosti asi pěti milimetrů, má hnědošedou barvu a v oblasti křídel a hlavy je výrazně chlupatá. Plazící se larvy tohoto druhu hmyzu jsou černé a měří od dvou do pěti milimetrů. Do interiéru se mohou dostat oknem při rozsvíceném světle, tyto mouchy lákají především organické látky z odpadu, proto je lze nalézt nejčastěji v koupelně a v kuchyni. Tento druh hmyzu nekouše, ale může vyvolat alergické reakce včetně dušnosti a kašlání a přenášet patogenní organismy, jako například bakterii typu E.coli.

Likvidace koutulí v domácnosti

Samozřejmě je možné sáhnout po různých chemických insekticidech, ale stejnou službu při jejich likvidaci vykoná i levný ocet. Horká voda se smíchá s octem a pročistí se touto směsí veškeré odpadní trubky, dřez a odtoky do kanalizace v koupelně. Dále je důležité ponechávat dřez čistý bez špinavého nádobí. Vhodné je opatřit odtoky sítky a každodenně je čistit, aby se do kanalizace nedostávaly organické látky, kterými se tito živočichové živí. Zásadní je pravidelné čištění odtokových trubek pomocí octa a jedlé sody. Vzhledem k tomu, že se mohou tyto mušky vyskytovat též v okolí odpadkového koše, je nasnadě jej pravidelně vynášet a čistit od zbytků a špíny.

Zdroj: https://www.thespruce.com/getting-rid-of-drain-flies-2656670

Podobné články:

Dušičky se blíží a náhrobky našich blízkých potřebují vyčistit. S jednoduchým postupem to zvládneteDušičky se blíží a náhrobky našich blízkých potřebují vyčistit. S jednoduchým postupem to zvládnete

O náhrobky svých blízkých bychom měli svědomitě pečovat. Systematické čištění umožní vyhnout se vzniku obtížně odstranitelných skvrn a nečistot. I když čištění náhrobků můžeme svěřit specializované firmě, zvládneme to snadno