Sušené hortenzie mohou zdobit domov po celý rok. Díky jednoduchému postupu si zachovají barvu i tvar

Velké, krásné a barevné květy hortenzií jsou na zahradě prostě uchvacující, k tomu mohou oživit interiér jako řezané ve váze, neméně zajímavé je aranžmá sušených rostlin. Tímto způsobem lze prodloužit jejich půvab a vytvořit kouzelně útulný domov. Jakým způsobem tento druh sušit, aby si zachoval svou grácii? Usušit hortenzie není žádná věda, stačí se držet osvědčených rad, díky kterým budou pěkně barevné a neztratí ani kapku ze své spanilosti. Pusťme se do toho!

Čas na řez a výběr rostlin

Základní otázkou při sušení hortenzií je čas sběru. Oproti řezaným hortenziím, které se doporučuje dávat do vázy ještě s poupaty, pro sušení se musí počkat do doby, až se květy plně rozvinou. Jen tak se docílí elegantního vzhledu pro dekorativní aranžmá. Vhodné je provádět řez v době jasného a suchého dne, nemělo by být po dešti. Není radno řezat květy hned po ránu, kdy ještě na listech a okvětních lístcích ulpívá rosa, protože vlhkost zhoršuje možnost sušení. Vybírat se musí zcela zdravé, jasně barevné a nedotčené kusy.

Doporučený článek:  Americké borůvky jen tak někomu neporostou. Jejich pěstování je skutečná výzva
Zdroj obrázku: Freepik

Tradiční metoda sušení

Hortenzie se mohou sušit obdobně jako jiné květiny nebo bylinky pomocí zavěšení. Stonky se sváží pomocí drátku nebo provázku a pověsí se na vzdušné a suché místo tak, aby květy směřovaly dolů. Jednotlivé kusy by měly být zcela v prostoru, nesmí se dotýkat zdi, nábytku nebo jiných předmětů, květenství by mohlo změnit tvar, nadto mohou zhnědnout. Zásadní je umístění do stínu, protože sluneční paprsky mohou způsobit vyblednutí okvětních lístků. Úplné vysušení trvá přibližně tři týdny. Pro fixaci kvítků se může použít lak na vlasy.

Doporučený článek:  Nádherné růže lákají i nebezpečné škůdce a nemoci. Jejich krásu je důležité dobře chránit

Sušení pomocí horkého písku

Další metodou sušení je písková koupel. Běžný písek se musí dát péct do trouby asi na čtyři hodiny, aby se dokonale vysušil a mohl absorbovat vlhkost z květů. Poté se nařezané rostliny položí ve vzpřímené poloze do krabice a zasypou zcela pískem. Krabice se nechá tři týdny odležet, poté se mohou usušené květiny vyjmout, zafixovat pomocí laku a použít pro květinovou výzdobu. Za pokus stojí i sušení ve váze, kdy se po uříznutí vloží květiny do vázy s trochou vody, která se nechá odpařit. Hortenzie pomalu uschnou a mohou se dále používat pro dekorativní účely.

Zdroj: https://www.thespruce.com/the-best-ways-to-dry-hydrangea-flowers-1402117

Podobné články: