Vejce jsou zdravá, neméně cenné jsou i skořápky. Rostliny díky nim získají všechny důležité látky

Skořápky od vajec obvykle vyhodíme do koše ve chvíli, kdy skončíme s vařením nebo pečením. Pravdou je, že je můžete velmi efektivně využít na své zahradě nebo u pokojových rostlin. Stejně jako samotná vejce i jejich skořápky obsahují mnoho minerálů, jako je vápník, železo nebo zinek. To jsou přitom složky, které jsou důležité pro zdraví a správný růst rostlin. Jak je správně využít?

Vlastnosti skořápek od vajec

Vaječné skořápky jsou zdrojem minerálů, které jsou velmi důležité pro správný růst. Navíc se tímto způsobem velmi jednoduše vstřebávají do půdy. Vápník aktivuje enzymy a ovlivňuje kořenový systém. Železo se podílí na fotosyntéze a metabolických procesech. Zinek zlepšuje celkové zdraví rostlin. Navíc díky němu budou odolnější vůči nepříznivým teplotním podmínkám.

Doporučený článek:  Dřevěný zahradní nábytek zůstane při správné údržbě roky krásný
Zdroj obrázku: Freepik

Rostliny, které si vaječné skořápky zamilují

Skořápky z vajec nejsou vhodné pro každou rostlinu, ale mnoho rostlin z nich bude hodně těžit. Vápník zvyšuje pH půdy, takže je skvělým prostředkem pro růst rostlin. Máte-li doma nebo na zahradě rostliny, které milují zásaditou nebo neutrální půdu, měli byste skořápky využít. Zamilují si je hlavně pivoňky, levandule, rajčata, zelí nebo cukety.

Vaječné skořápky musíte nechat v první řadě pořádně vyschnout. Poté je můžete použít několika způsoby. Rozdrcené je můžete zakopat do půdy, anebo si vytvořit tzv. mouku. Jednoduše je rozdrťte ve hmoždíři nebo mixéru. Vytvořit ale můžete také tekuté hnojivo. Skořápky vložte do nádoby a zalijte vroucí vodou. Nechte pár dnů odstát, přeceďte a nalijte do konve.

Doporučený článek:  Tihle motýlci doma nikoho nepotěší. Kuchyni mohou během chvíle zamořit nebezpečnými patogeny

Co dalšího můžete s vaječnými skořápkami dělat?

Vaječné skořápky jsou úžasným prostředkem při boji se slimáky, i když o tom příliš lidí nemá ponětí. Přidat je ale můžete také na kompost, kde budou vyživovat půdu, kterou poté můžete použít na své záhony. Skořápky stačí rozdrtit na malé kousky, přidat na kompost a zamíchat do půdy. Využijte některý z těchto způsobů a již nikdy nebudete muset skořápky od vajec vyhazovat.

Zdroj: https://www.growveg.com/guides/using-eggshells-in-the-garden/

Podobné články: