Majitelé zahrad se někdy musí vypořádat s těžkou prací. Jednou z nich je odstranění pařezů ze země. Některé jsou náročnější, jiné vám pomohou jednodušším způsobem. Musíte se jen rozhodnout, zkoušet jeden za druhým a nakonec se pařezu spolehlivě zbavit. Poradíme vám hned pět způsobů, jak můžete odstranit starý pařez ze své zahrady.
Ruční práce
Použití lopaty, sekery, ruční pilky a krumpáče je naprostá klasika. Jde o velmi náročnou metodu, ale na menší pařezy vám bude stačit. Nepotřebujete žádné vybavení, postačíte si jen s tím, co máte v garáži, ale práce je to náročná. Lopatou odstraňte půdu kolem kořenů, sekerou nebo pilkou odřízněte hlavní kořeny a potom všechno vytáhněte.
Použití frézy
Na jediný den si můžete snadno pronajmout pařezovou frézu, která vám velmi dobře poslouží. Dobrá zpráva je, že si ji nemusíte kupovat. V Čechách funguje mnoho společností, které se zabývají pronájmem nářadí a nástrojů. A také vám poradí, jak je správně používat.
Chemický rozklad
Vezměte do ruky pořádný vrták, vodu a dusičnan draselný. Vyvrtejte několik děr do pařezu, naplňte je dusičnanem draselným a zalijte vodou. Zakryjte celé dřevo plastovou fólií a nechte pár týdnů působit. Dřevo bude postupem času měkčí a měkčí. A potom ho snadno odstraníte ze země.
Rozklad pomocí dusíkatých látek
Nechcete používat chemické látky? Zkuste místo nich použít látky plné dusíku, jako je kompost nebo hnůj. Postup je stejný jako u chemického rozkladu. Musíte jen počkat delší dobu, pravděpodobně několik měsíců. Pařez ovšem rozložíte zcela přírodní cestou.
Spálení pařezu
Poslední metoda je velmi rychlá. Do pařezu vyvrtejte několik děr. Naplňte je dřevem nebo jiným dobře hořlavým materiálem. Zapalte je a počkejte, dokud pařez neshoří. Musíte být samozřejmě připravení oheň uhasit a neustále kontrolovat okolí. Po spálení ale uklidíte jen popel a zbytky kořenů.
Zdroj: https://www.checkatrade.com/blog/how-to/remove-tree-stump/