Klíšťata jsou paraziti, kteří mohou být velmi nebezpeční. Nevybírají si, na koho zaútočí, jejich hlavním úkolem je nasytit se lidskou nebo zvířecí krví. Chránit tak musíte nejen sebe, ale také své domácí mazlíčky. Jak správně odstranit klíště, pokud se do vás zakouslo? Vyvarujte se nejčastějších chyb, které mohou vést až k závažným nemocem.
Proč jsou klíšťata tolik nebezpečná?
V přírodě se nejčastěji setkáte s klíštětem obecným, ale celkově jich existuje několik desítek druhů. Dospělé klíště není nijak velké, pouze 3–5 mm. Poté, co se do vás zakousne, může vyrůst až do velikosti 1,5 cm. Objevuje se nejen v lesích nebo loukách, ale velmi často ho najdete také ve městě. Proto je dobré se proti němu chránit, a to nejen účinnými repelenty, ale také vhodným oblečením.
Klíšťata svou aktivitu začínají na podzim a setkat se s nimi můžete až do pozdního listopadu. V zimě se mohou také objevit, ale jedná se o minimální riziko, protože pokud teplota klesne pod určitou teplotu, ukládají se k zimnímu spánku. Navíc mohou přenášet nebezpečné nemoci, jako je klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza. Proto je dobré ránu po kousnutí sledovat, protože jakmile se objeví zarudnutí, je nutné jít k lékaři.
Co budete potřebovat k odstranění klíštěte?
Nikdy asi nepoznáte, jak dlouho jste klíště měli v kůži, protože když se zakousne, většinou to necítíme. Po několika hodinách vás ale může kůže svědit, a tím pádem poznáte, že se do vás klíště zakouslo a je potřeba ho vytáhnout. K tomu budete potřebovat nejen rukavice, ale také pinzetu, kterou si zakoupíte v lékárně. Poté už stačí připravit si dezinfekci a jít na věc.
Klíště uchopte co nejblíže kůži, abyste měli jistotu, že ho nerozmáčknete nebo se do vašeho těla nedostanou jeho tělní tekutiny. Nikdy klíště nevytahujte pouze prsty. Pokud ho máte na pinzetě, máte vyhráno. Můžete ho zahubit tím, že ho vhodíte do alkoholu. Není bezpečné ho mačkat ani ho jinak zabíjet.
Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-remove-a-tick