Mnozí zbytečně utrácejí za chemická hnojiva. To nejlepší lze snadno získat z vaječných skořápek

Hnojení rostlin pomocí vaječných skořápek je čím dál populárnější. Jedná se přitom o starý trik našich babiček, které chtěly zpracovat každou surovinu i její zbytky z kuchyně. Díky tomu nejen podpoříte životní styl zero waste, ale také minimalizujete použití chemických látek ve svém domově i na zahradě. Jak vyrobit mouku ze skořápek, kterou lze použít jako hnojivo?

Využijte vaječné skořápky naplno

Vajíčka jsou vynikající snídaní a použít je můžete do mnoha pokrmů. Jejich skořápky ale obvykle vyhazujeme do koše. Je to obrovská škoda, protože vám mohou hodně pomoci na zahradě. Využití skořápek je všestranné a každý zahrádkář by měl znát jejich vlastnosti. Možná jste slyšeli o tom, že se s nimi můžete zbavit slimáků. Stejně tak z nich ale můžete vyrobit efektivní hnojivo na rostliny. Vaječné skořápky podporují růst rostlin, udržují je ve skvělé kondici a stimulují jejich kvetení a plody.

Doporučený článek:  Zbavte svou zahradu otravného hmyzu pomocí jednoduchých, ale účinných pastí
Zdroj obrázku: Pixabay

Pro jaké rostliny se skořápky hodí nejvíce?

Vaječné skořápky jsou úžasné, ale bohužel nejsou vhodné úplně pro všechny rostliny. Kvůli tomu, že obsahují vápník, mění pH půdy a nehodí se pro acidofilní rostliny. Proto byste je neměli používat pro hortenzie nebo rododendrony. Naopak se hodí pro rostliny, které mají rády zásaditou půdu. Hnojivo bude skvěle fungovat pro okurky, rajčata, cukety, fazole, zelí, hrozny, pivoňky, levandule, brusinky, břečťan, denivky nebo karafiáty.

Jak připravit moučku z vaječných skořápek?

Výroba moučky ze skořápek je velmi jednoduchá. V první řadě je musíte nechat vysušit. Můžete je jednoduše rozložit na plochu, anebo vložit do mírně předehřáté trouby. Jakmile budou suché, musíte je rozdrtit ve hmoždíři nebo mixéru. Obojí funguje stejně dobře, ale s mixérem bude práce mnohem rychlejší a jednodušší. Nakonec prášek přesypte do vhodné nádoby. Moučku můžete sypat kolem rostlin nebo smíchat se zeminou u nových sazenic. A máte hotovo!

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/egg-shell-fertilizer-guide

Podobné články: