Pivoňka okouzlí krásou i omamnou vůní. Málokdo však zná její jedinečné účinky na lidské zdraví

Velké a voňavé květy nenechají nikoho na pochybách, že tato květina patří mezi nejkrásnější jarní rostliny na celé zahradě. Pivoňka lékařská se hodí do okrasných zahrad, protože rozkvétá obřími květy, kromě toho je i účinnou léčivkou, kterou však je nutné aplikovat s nejvyšší opatrností, protože může být jedovatá. Jaké jsou její účinky na zdraví a jak pivoňku používat?

Kráska z jihovýchodní Evropy

Pivoňka je půvabná a její květy jsou tak krásné, že oči přecházejí, k tomu omamně voní. Pochází z oblastí jihovýchodní Evropy, na výšku měří až 90 centimetrů a vyznačuje se sytě zelenými listy. Kvete v červených, růžových nebo fialových odstínech v období května a června. Není náročná na pěstování, proto zdobí mnoho domácích zahrad. V minulosti se hojně používala v lidovém léčitelství, naše babičky na ni nedaly dopustit, dnes se vrací do povědomí milovníků přírodní medicíny, je však namístě obezřetnost.

Doporučený článek:  Tyto krásky neudělají ostudu na žádném parapetu. Dopřejte jim to nejlepší, odvděčí se bohatými květy

Pozor na otravu

U pivoňky lékařské je nutné dbát na správné dávkování, v případě nadužívání hrozí vedlejší nežádoucí účinky. Vlivem vysoké koncentrace účinných látek může dojít k předávkování a k těžké otravě zahrnující bolesti hlavy, břicha, nevolnost nebo zvracení. Nadměrná konzumace může vést k rozvoji úzkostí, proto je vhodné se před použitím poradit s odborníkem, případně používat pouze tinktury nebo sušené bylinky zakoupené v obchodě s bezpečně uvedeným dávkováním.

Zdroj obrázku: Pixabay

Léčivé účinky pivoňky lékařské

Pro léčbu se používají květy, semena i kořen rostliny. Pivoňka lékařská je zdrojem cenných minerálů a antioxidantů, zejména flavonoidů s protizánětlivými vlastnostmi. Tato bylinka dobře působí na vyplavení toxinů z těla. Výluh se používá zevně při léčbě akné nebo atopických projevech, zvlhčuje vrchní vrstvu pokožky a zklidňuje podráždění. Je močopudná, proto při vnitřním užívání pomáhá s léčbou zánětů močových cest nebo cystitidou, také při ledvinových kamenech. Obsažené fenoly podporují činnost trávicí soustavy a napomáhají harmonizovat mikroflóru ve střevech. Pivoňka obsahuje také dávku hořčíku pro podporu cév a pro správné fungování srdce.

Doporučený článek:  Muškáty mohou přezimovat v papírové tašce. Příští sezónu znovu pokvetou

Nálev z pivoňky lékařské

Jak připravit léčivý nálev? Stačí rozmixovat hrst květů a zalít 300 ml vroucí vody, nechat 30 minut louhovat, poté slít a popíjet během dne po doušcích.

Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/health/peony-health-benefits.html

Podobné články: