Túje pěstované v květináčích potřebují zvláštní ochranu před mrazem

Pro túje pěstované v květináčích je zima velkou zkouškou. Bez naší pomoci se může stát, že do jara nepřežijí. Pokud jste již v předchozích letech zpozorovali, že na jaře byly túje nažloutlé, měly polámané větve a celkově nepůsobily zdravě, je na čase zjistit, jak tújím pomoci přečkat zimu bez větších známek poničení.

Co hrozí tújím bez ochrany před mrazem

Túje, které jsou zasazené na zahradě, jsou před mrazy odolnější než ty, které jsou pěstovány v květináčích. U zasazených tújí na zahradě kořeny sahají hlouběji, proto nejsou tolik náchylné na chladné počasí a mráz. Zatímco kořeny tújí, které jsou zasazené v květináčích, mají omezený prostor pro své kořeny. Z toho důvodu je může mráz daleko více poškodit. Pozornost je potřeba věnovat i zálivce. Opět je potřeba rozlišovat, jestli se jedná o túje zasazené na zahradě, nebo v květináči. Množství zálivky v květináči je omezené, proto by se měla vlhkost půdy pravidelně kontrolovat.

Doporučený článek:  Kuny na zahradě se můžeme zbavit humánně, a přesto efektivně
Zdroj obrázku: Freepik

Jak ochránit túje v květináčích před zimou

Při zazimování zahrady je nutné myslet na ochranu květináčů před mrazy a nízkými teplotami. Pokud máme túje zasazeny v kulatých květináčích, bude nám na zazimování stačit krabice a noviny. Květináč vložíme do krabice. Pokud je v krabici prázdné místo, zmačkáme noviny a místo jimi vyplníme. Pokud jsou túje pěstovány v podélných truhlících, můžeme k nim z každé strany přiložit polystyren, který bude sloužit jako zábrana proti mrazu. Do květináčů nasypeme kůru nebo jehličí. Tato izolace bude chránit rostliny před ztrátou vody a mrazem.

Doporučený článek:  Azalky sluší slunnému parapetu, svými květy dělají radost i několik měsíců

Způsob zalévání tújí v zimě

Túje v květináči je potřeba zalévat celoročně. V zimě bychom měli být se zálivkou opatrní. Zalévání by mělo probíhat ve dny, kdy bude teplota nad nulou. Je nutné zalévat pouze půdu, nikoli větvičky. Půda by měla být mírně vlhká. Mokrý padající sníh může rostliny poškodit. Kvůli tíze sněhu se mohou polámat větvičky.

Zdroj: https://en.garden-landscape.com/thuja-winter-tips-on-over-wintering-in-open-ground-and-in-containers-2782

Podobné články:

Dokonale zelený a hustý trávník po celé léto: se správnou zálivkou mu tropické teploty neublížíDokonale zelený a hustý trávník po celé léto: se správnou zálivkou mu tropické teploty neublíží

Krásný a udržovaný trávník, to se jen každého, kdo vlastní kousek pozemku a chce ho užívat ke své vlastní spokojenosti. Vzhled trávníku ale mohou kazit nejen škůdci, svou vinu také