Ratanový nebo proutěný nábytek je častou součástí zahrad nebo teras, ale i obývacích pokojů. Když je nový, vypadá samozřejmě krásně. Aby mu takový vzhled vydržel, je nutné se o něj pravidelně starat a dodržovat několik zásad. Především je nezbytné chránit tento nábytek před vlhkem a sluncem, a to zejména, pokud ho máme umístěný na terase či balkonu.
Navraťte mu lesk
Pokud už doma ratanový či proutěný nábytek nějakou dobu máte a už nevypadá jako nový, nemusíte zoufat. Pokuste se mu vrátit jeho zašlou slávu několika přípravky. Křesla, stoly a židle z ratanu nebo proutí natřete bezbarvým lakem na dřevo. To je ochrání před vniknutím vody a vyblednutím na slunci. Přetírejte nábytek minimálně jednou ročně, aby stále vypadal jako nový.
Pokud jste údržbu nějakou dobu zanedbávali, je potřeba nábytek před nalakováním nejprve dobře vyčistit. Vezměte jemný kartáček a zbavte nábytek prachu a nečistot. Poté ho omyjte solí s trochou vody a nakonec opláchněte vlažnou vodou. Nechte uschnout na vzdušném, ale dobře zastíněném místě.
Nábytek přelakujte
Pokud nemáte po ruce vhodný kartáček, můžete záhyby a výplety vysát vysavačem, abyste se zbavili nánosů prachu. Když je proutí dokonale čisté a suché, překryjte ho tenkou vrstvou laku. Můžete použít malířský štětec nebo speciální rozprašovač. Nechte dobře zaschnout a až teprve potom nábytek natřete druhou vrstvou laku.
Pokud je proutí poškozené, například zčernalé, bude lepší natřít ho barevným krycím lakem nebo olejovou barvou na dřevo. Takto renovovaný nábytek nevyžaduje zvláštní péči. Stačí jej otírat měkkým vlhkým hadříkem. Ratanový nebo proutěný nábytek neumisťujte na teplá a suchá místa, tedy rozhodně ne poblíž radiátorů či jiných zdrojů tepla. Vysušený ratanový nábytek totiž může vrzat. Pokud i to je váš případ, zkuste spoje natřít trochou vazelíny nebo nastříkejte silikonovým sprejem.
Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/surface/caring-for-wicker-furniture/