Ratanový nábytek oživí nová barva, lak a jednoduchá péče

Ratanový nebo proutěný nábytek je častou součástí zahrad nebo teras, ale i obývacích pokojů. Když je nový, vypadá samozřejmě krásně. Aby mu takový vzhled vydržel, je nutné se o něj pravidelně starat a dodržovat několik zásad. Především je nezbytné chránit tento nábytek před vlhkem a sluncem, a to zejména, pokud ho máme umístěný na terase či balkonu.

Navraťte mu lesk

Pokud už doma ratanový či proutěný nábytek nějakou dobu máte a už nevypadá jako nový, nemusíte zoufat. Pokuste se mu vrátit jeho zašlou slávu několika přípravky. Křesla, stoly a židle z ratanu nebo proutí natřete bezbarvým lakem na dřevo. To je ochrání před vniknutím vody a vyblednutím na slunci. Přetírejte nábytek minimálně jednou ročně, aby stále vypadal jako nový.

Doporučený článek:  Koření vylepší každé jídlo, skvělé využití ale najde i mimo kuchyni. Tyto tipy usnadní život

Pokud jste údržbu nějakou dobu zanedbávali, je potřeba nábytek před nalakováním nejprve dobře vyčistit. Vezměte jemný kartáček a zbavte nábytek prachu a nečistot. Poté ho omyjte solí s trochou vody a nakonec opláchněte vlažnou vodou. Nechte uschnout na vzdušném, ale dobře zastíněném místě.

Zdroj obrázku: Freepik

Nábytek přelakujte

Pokud nemáte po ruce vhodný kartáček, můžete záhyby a výplety vysát vysavačem, abyste se zbavili nánosů prachu. Když je proutí dokonale čisté a suché, překryjte ho tenkou vrstvou laku. Můžete použít malířský štětec nebo speciální rozprašovač. Nechte dobře zaschnout a až teprve potom nábytek natřete druhou vrstvou laku.

Doporučený článek:  Skladujte dešťovou vodu bez výskytu řas. Správná a čistá nádoba je základ

Pokud je proutí poškozené, například zčernalé, bude lepší natřít ho barevným krycím lakem nebo olejovou barvou na dřevo. Takto renovovaný nábytek nevyžaduje zvláštní péči. Stačí jej otírat měkkým vlhkým hadříkem. Ratanový nebo proutěný nábytek neumisťujte na teplá a suchá místa, tedy rozhodně ne poblíž radiátorů či jiných zdrojů tepla. Vysušený ratanový nábytek totiž může vrzat. Pokud i to je váš případ, zkuste spoje natřít trochou vazelíny nebo nastříkejte silikonovým sprejem.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/surface/caring-for-wicker-furniture/

Podobné články:

Konec problémů se spánkem: příjemná vůně citronu nás brzy přenese do říše snůKonec problémů se spánkem: příjemná vůně citronu nás brzy přenese do říše snů

Chvilkové potíže se spánkem mohou potkat každého. Kromě odpočinku, zdravé stravy a vyhýbání se stresu je v takových situacích vhodné sáhnout po přírodních způsobech, které uklidní nervy a zlepší spánkový komfort.

Drahý cukr klidně nechte v obchodě. Z cukrové řepy si za pár korun vyrobíte vlastníDrahý cukr klidně nechte v obchodě. Z cukrové řepy si za pár korun vyrobíte vlastní

Už dlouho se neobjevil cukr v letákové nabídce, k tomu bývá za nižší cenu vyprodaný. Domácí pečení a výroba domácích cukrovinek je tak finančně náročnější než v minulosti. A zatímco v