Tinktura se nemusí připravovat jen z bylinek. Velmi prospěšná je třeba i tinktura vyrobená z čerstvých hub lišek. Nejenže skvěle chutná, má i blahodárné vlastnosti pro naše zdraví a lze ji použít jako pomocnou látku při léčbě parazitárních infekcí. Přečtěte si, jak tinktura z lišek funguje a jak si ji vyrobit.
Lišky jsou pro zdraví velmi prospěšné
Sezóna lišek trvá od června do října. Najdeme je většinou schované pod listím nebo mechem. Rostou nejčastěji ve skupinách v okolí borovic, smrků, dubů, habrů nebo buků. Tyto šťavnaté žluté houby zná snad každý – mají trychtýřovité klobouky o průměru až 12 centimetrů, ale labužníci většinou vybírají spíš menší exempláře. Povrch klobouku je hladký a matný.
Lišky jsou houby s vysokým obsahem vody, proto jsou nízkokalorické. 100 gramů čerstvých hub obsahuje pouze 60 kalorií. Navíc jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu, betakaroten a vitamíny skupiny B. Tyto houby obsahují fenolické sloučeniny, které vykazují antioxidační vlastnosti. To znamená, že chrání před volnými radikály. Lidé, kteří mají problémy s trávicí soustavou, by je ale neměli jíst ve velkém, protože jsou poměrně těžko stravitelné.
Jak tinkturu vyrobit?
Lišky jsou zdrojem vitamínů A, B, E, C, D2, ale také hořčíku, vápníku, sodíku, fosforu, síry, železa, mědi a zinku. Liškovou tinkturu lze použít k léčbě parazitárních infekcí. Obsažené látky zabíjejí parazity, proto také lišky nepatří mezi houby, které by bývaly napadené hmyzem nebo červy. Tinkturu lze užívat i v případě kožních parazitárních onemocnění.
Na tinkturu budete potřebovat 100 gramů čerstvých lišek, 200 ml vody, 200 ml lihu a dvě polévkové lžíce přírodního medu. Nakrájené houby zalijte medem a lihem rozpuštěným v teplé vodě. Odložte na dva týdny stranou do zašroubované sklenice. Výslednou tinkturu přefiltrujte a nechte ještě měsíc odpočívat na chladném a tmavém místě. Užívejte každý večer jednu lžíci po dobu dvou týdnů.
Zdroj: https://www.mindfulmarket.com/chanterelle-tincture.html