Tinktura z lišek vyžene parazity z těla. Oblíbené houby jsou přímo nabité zdravím

Tinktura se nemusí připravovat jen z bylinek. Velmi prospěšná je třeba i tinktura vyrobená z čerstvých hub lišek. Nejenže skvěle chutná, má i blahodárné vlastnosti pro naše zdraví a lze ji použít jako pomocnou látku při léčbě parazitárních infekcí. Přečtěte si, jak tinktura z lišek funguje a jak si ji vyrobit.

Lišky jsou pro zdraví velmi prospěšné

Sezóna lišek trvá od června do října. Najdeme je většinou schované pod listím nebo mechem. Rostou nejčastěji ve skupinách v okolí borovic, smrků, dubů, habrů nebo buků. Tyto šťavnaté žluté houby zná snad každý – mají trychtýřovité klobouky o průměru až 12 centimetrů, ale labužníci většinou vybírají spíš menší exempláře. Povrch klobouku je hladký a matný.

Doporučený článek:  Škůdci si rádi smlsnou na všech rostlinách i pěstované zelenině. Přírodní metody úrodu zachrání

Lišky jsou houby s vysokým obsahem vody, proto jsou nízkokalorické. 100 gramů čerstvých hub obsahuje pouze 60 kalorií. Navíc jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu, betakaroten a vitamíny skupiny B. Tyto houby obsahují fenolické sloučeniny, které vykazují antioxidační vlastnosti. To znamená, že chrání před volnými radikály. Lidé, kteří mají problémy s trávicí soustavou, by je ale neměli jíst ve velkém, protože jsou poměrně těžko stravitelné.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak tinkturu vyrobit?

Lišky jsou zdrojem vitamínů A, B, E, C, D2, ale také hořčíku, vápníku, sodíku, fosforu, síry, železa, mědi a zinku. Liškovou tinkturu lze použít k léčbě parazitárních infekcí. Obsažené látky zabíjejí parazity, proto také lišky nepatří mezi houby, které by bývaly napadené hmyzem nebo červy. Tinkturu lze užívat i v případě kožních parazitárních onemocnění.

Doporučený článek:  Květiny ozdobí zahradu i v zimě. Některým druhům mráz nevadí

Na tinkturu budete potřebovat 100 gramů čerstvých lišek, 200 ml vody, 200 ml lihu a dvě polévkové lžíce přírodního medu. Nakrájené houby zalijte medem a lihem rozpuštěným v teplé vodě. Odložte na dva týdny stranou do zašroubované sklenice. Výslednou tinkturu přefiltrujte a nechte ještě měsíc odpočívat na chladném a tmavém místě. Užívejte každý večer jednu lžíci po dobu dvou týdnů.

Zdroj: https://www.mindfulmarket.com/chanterelle-tincture.html

Podobné články:

Luštěniny nesmí ve zdravém jídelníčku chybět. Při špatné úpravě ale mohou způsobit trávicí obtížeLuštěniny nesmí ve zdravém jídelníčku chybět. Při špatné úpravě ale mohou způsobit trávicí obtíže

Luštěniny patří k nejoblíbenějším potravinám. Dají se připravit na různé způsoby, mají ale také mnoho zdravotních účinků. Jsou důležitou alternativou masa pro vegany a vegetariány. Bohužel nesprávné vaření luštěnin ztěžuje trávení,