Namísto zeleného trávníku barevný koberec: půdopokryvné rostliny rozzáří svahy i skalky

Trávník musí dobře vypadat, to ví každý, kdo má zahradu a každoročně se pyšní rovně střiženou a hustě rostlou zelení. Jenže vlivem povětrnostních podmínek nebo plísní můžou vzniknou lysá místa v trávníku nebo nevzhledná prázdná kola, kde se travním rostlinám nedaří, obdobně jako na svahu nebo v hůře dostupném terénu. Co v takové chvíli dělat? Panika není namístě, existují půdopokryvné rostliny, které situaci zachrání. Krycí rostliny jsou výtečnou alternativou namísto trávníku, rostou rychle a nejsou náročné na péči.

Stálezelené okrasné rostliny namísto trávníku

Co si představit pod pojmem půdopokryvné rostliny? Jedná se o druh krycích rostlin, které patří mezi nízké okrasné druhy s výškou růstu mezi 5 a 60 centimetry. Vytvářejí homogenní hustou a kompaktní pokrývku, z toho důvodu se jim někdy přezdívá „kobercové rostliny“. Zelenou plochu tvoří pomocí plazivých výhonků a nové kořínky vznikají při dotyku s půdou. Velmi vhodné je použití těchto rostlin na hůře dostupných místech nebo na vyvýšených plochách, kde se nemůže sekat trávník tradičním způsobem. Tyto rostliny jsou také výtečnou volbou pro zamezení vysušování půdy a pro zvýšení odolnosti vůči znečištění. Jaké rostliny použít pro výsadbu?

Doporučený článek:  7 kroků pro péči o trávník na podzim: na jaře puknou všichni sousedé závistí

Barvínek menší (Vinca minor)

Tato rostlina patří mezi stálezelené trvalky, dorůstá do výšky asi 10 až 15 centimetrů, přičemž nejčastěji kvete v období května fialovými kvítky. Tato původní tuzemská rostlina vytváří koberce pomocí oddenků, které mohou být až 80 centimetrů dlouhé. Barvínku se daří ve stinných a polostinných lokalitách, použití je možné i do skalek. Výtečně zaplňuje prázdná místa pod stromy a keři.

Zdroj obrázku: Freepik

Kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum)

Je jasné, že rozložitost této rostliny plyne už z jejího názvu. Tento druh kakostu vytváří kompaktní koberec s hustými zelenými listy. Rostlina kvete v průběhu května a června bílými, růžovými nebo červenými květy, listy jsou mírně chlupaté a na podzim se zbarvují do žlutočervené barvy. Hodí se na slunná místa i do polostínu, výtečně vyplňuje oblast mezi stromy nebo pod vysokými okrasnými keři.

Doporučený článek:  Lišky jsou oblíbené a chutné. Houbová tinktura je silnou zbraní proti nebezpečným parazitům

Rožec plstnatý (Cerastium tomentosum)

Tato vytrvalá bylina je známá svými stříbrnošedými lístky a plazivými výhonky, před létem kvete bílými kvítky a dorůstá do výšky asi 20 centimetrů. Jedná se o vysoce odolnou rostlinu, která se rychle rozšiřuje do okolí. Miluje slunná stanoviště, snese suchá období a kupodivu také nízké teploty. Velmi vhodné umístění je do svahů nebo na hůře dostupná místa, která rychle zcela pokryje.

Tařička (Aubrieta)

Překrásné trsy fialových květů vytváří tařička, která roste do výšky asi 10 centimetrů a patří mezi oblíbené trvalky, které lze použít na zakrytí volných ploch, hůře dostupných míst nebo do skalky. Rostliny vytvářejí baldachýny a hustě se rozvětvují pomocí plazivých výhonků, k tomu patří mezi stálezelené rostliny.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/20-of-the-best-ground-cover-plants/

Podobné články:

Tinktura z lišek vyžene parazity z těla. Oblíbené houby jsou přímo nabité zdravímTinktura z lišek vyžene parazity z těla. Oblíbené houby jsou přímo nabité zdravím

Tinktura se nemusí připravovat jen z bylinek. Velmi prospěšná je třeba i tinktura vyrobená z čerstvých hub lišek. Nejenže skvěle chutná, má i blahodárné vlastnosti pro naše zdraví a lze ji