Lišky jsou oblíbené a chutné. Houbová tinktura je silnou zbraní proti nebezpečným parazitům

Už jste někdy slyšeli o tinktuře z hub? Že ne? Tak zkuste zajít do lesů a začít sbírat lišky obecné. Zjistíte, že za žádnou cenu neuděláte chybu, ba naopak, rozšíříte si obzory o další domácí přípravky, které se skvěle budou hodit do vašeho arzenálu, když budete trpět nějakými potížemi. Tinktura z čerstvých lišek skvěle chutná, má blahodárné vlastnosti pro zdraví a můžete ji použít při léčbě parazitů. Jak funguje a jak ji vyrobit?

Liška obecná je houba, která roste v lesích v období od června do října. Většinou se schovává pod listím nebo mechem. Nejčastěji roste ve skupinkách v okolí borovic, smrků, dubů, habrů nebo buků. Liška má typický žlutý trychtýřovitý klobouk o průměru přibližně 12 centimetrů. Povrch klobouku je matný a hladký. Noha dorůstá výšky 6 centimetrů a je tvrdá a často ohnutá.

Doporučený článek:  Květiny ozdobí zahradu i v zimě. Některým druhům mráz nevadí

Liška je zdraví prospěšná houba

Liška je nízkokalorická houbavysokým obsahem vody. Sto gramů čerstvých lišek obsahuje pouze 60 gramů kalorií. Houba je bohatá na bílkoviny, vlákninu, betakaroten a vitamíny skupiny B. Kromě toho vykazuje antioxidační vlastnosti. Co se týče porcí, na pozoru by měli být ti, kteří mají problémy s trávením. Liška obsahuje chitin, který zůstává dlouho v žaludku a je těžce stravitelný.

Zdroj obrázku: Freepik

Pro koho je nejvhodnější tinktura z lišek?

Lišky jsou výborným zdrojem vitamínů A, B, C, D2, E, hořčíku, vápníku, sodíku, fosforu, síry, železa, mědi a zinku. Z tohoto důvodu se vyplatí houby konzumovat nebo užívat pravidelně. Lišková tinktura je vhodným prostředkem, pokud máte v sobě parazita.

Doporučený článek:  Pravidelné pití skořicového nápoje nastartuje metabolismus a udrží tělo v nejlepší kondici

Návod, jak připravit tinkturu

Pro přípravu budete potřebovat:

  • 100 g čerstvě nasbíraných hub,
  • 200 ml vody,
  • 200 ml lihu,
  • 2 polévkové lžíce přírodního medu.

Nakrájené houby vložte do sklenice a zalijte medem a rozpuštěným lihem v teplé vodě. Takto nachystané dózy nebo sklenice dobře uzavřete a nechte odležet dva týdny. Jakmile se houby smrsknou, výslednou směs přefiltrujte a nechte měsíc odpočinout na temném a chladném místě. Hotová směs získá jantarovou barvu a houbovou, až oříškovou chuť, je nasládlá i pepřová. Pomůže v boji s parazity, stačí užívat jednu polívkovou lžíci této směsi před spaním po dobu dvou týdnů.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/chanterelle-mushroom-nutrition-facts-and-health-benefits-5024882

Podobné články:

Luštěniny nesmí ve zdravém jídelníčku chybět. Při špatné úpravě ale mohou způsobit trávicí obtížeLuštěniny nesmí ve zdravém jídelníčku chybět. Při špatné úpravě ale mohou způsobit trávicí obtíže

Luštěniny patří k nejoblíbenějším potravinám. Dají se připravit na různé způsoby, mají ale také mnoho zdravotních účinků. Jsou důležitou alternativou masa pro vegany a vegetariány. Bohužel nesprávné vaření luštěnin ztěžuje trávení,