Vosy a sršni jsou nevítanými návštěvníky zahrad. Při jejich likvidaci je namístě nejvyšší opatrnost

Mezi množstvím hmyzu, který se u nás vyskytuje, jen málokterý vzbuzuje takový strach jako vosy a sršni. Svá hnízda často staví v okolí lidských obydlí a setkání s nimi může být bolestivé. Pro lidi s alergiemi může být jejich bodnutí i smrtelné. Vosy i sršni jsou považovaní za neužitečný hmyz, který poškozuje úrodu. Na druhou stranu mohou snížit počet komárů a much v okolí.

Proč jsou tak nebezpeční?

Vosí a sršní hnízda v přírodních podmínkách najdeme v dutinách, dírách po jiných zvířatech a ve stromech. Kvůli nedostatku potravy ale často umisťují hnízda do sklepů, na půdy a do garáží nebo dřevníků, kde mají příznivé podmínky pro život. Pokud takové hnízdo objevíte, nepřibližujte se k němu, jakýkoliv pohyb je může vyprovokovat k útoku.

Doporučený článek:  Na chodník před domem nalil ocet, prodejci chemie nemohou uvěřit co za pár korun dokázal

Vosy a sršni mohou škodit našim plodinám, ale i zabíjet včely, které jsou důležitým prvkem ekosystému. Jejich přítomnost není radno podceňovat. Obě žihadla mají podobné složení jedu a jejich bodnutí není nebezpečné, avšak pouze pro zdravého člověka. Lidé trpící alergií, starší a nemocní i malé děti se musí mít na pozoru.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak hnízda odstranit?

Vosí a sršní hnízda by se neměla odstraňovat svépomocí. Na internetu sice najdeme rady, jak hnízdo podpálit nebo zalít vařící vodou. Tyto metody ale fungují pouze dočasně, nemusí zničit všechny jedince. Pokud se přeci jen rozhodnete hnízda odstranit sami, dělejte to ráno nebo večer, kdy hmyz není tolik aktivní. Oblečte si ochranný oděv nebo několik vrstev oblečení a použijte specializované hasicí přístroje. Jinak raději zavolejte hasiče.

Doporučený článek:  Přizvěte k boji proti mšicím ty nejlepší spojence. Dravý hmyz se s nimi vypořádá

Existuje několik způsobů, jak vosy a sršně odradit od toho, aby si hnízdo postavili v naší blízkosti. V první řadě si do oken nainstalujte sítě proti komárům, které zabrání vlétnutí hmyzu domů. Sršni nemají rádi vůni macešek, levandule, česneku a pelargonie. Vosy zase nesnesou vratič, tymián, mátu, pelyněk a citron.

Zdroj: https://diypestcontrol.com/wasp.htm

Podobné články:

Bobkové listy jsou tajnou zbraní proti nevítaným hostům. Kuchyňské zásoby zůstanou v bezpečíBobkové listy jsou tajnou zbraní proti nevítaným hostům. Kuchyňské zásoby zůstanou v bezpečí

Bobkové listy jsou častým kořením v polévkách, omáčkách nebo indických pokrmech. Přidat je můžete vždy, když potřebujete zvýraznit chuť a vůni daného jídla. Kromě toho mají mnoho zdravotních výhod, a

Tihle motýlci doma nikoho nepotěší. Kuchyni mohou během chvíle zamořit nebezpečnými patogenyTihle motýlci doma nikoho nepotěší. Kuchyni mohou během chvíle zamořit nebezpečnými patogeny

Máte doma malé chlupaté můry? Někdy se jim říká odpadní mušky. Nejsou pro zdraví přímo nebezpečné, protože nekoušou. Pro alergiky ovšem představují nebezpečí a měli byste se jich vždy zbavit.